Ferma e kafsheve – Neraida Shiko më të madhe

Ferma e kafsheve – Neraida

George Orwell A-008441

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një vepër klasike tashmë, Ferma e Kafshëve është dashuruar nga breza krejt të ndryshëm lexuesish. Ajo mbetet e patejkalueshme si një dokument i kohës së saj dhe si një dëshmi e mprehtësisë dhe gjenialitetit krijues të George Orëell-it. Chris Mould, me imazhet e tij unike, me karakterizimet e gjalla dhe të sjella bukur, nxjerr në pah humorin dhe zymtësinë e kësaj historie të paharrueshme."

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
ISBN9789928227812

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

"Te gjitha kafshet jane te barabarta por disa kafshe jane me te barabarta se te tjerat”

Ajo është një fermë e zakonshme deri në kryengritjen e kafshëve. Kur ato arrijnë të heqin qafe z. Xhons, shtypësin  e tyre, besuan se të gjitha problemet u zgjidhën.  Dy derrkucë marrin drejtimin. Kafshët e tjera janë të sigurta se jeta po përmirësohet, por ndërsa ndërrohen sistemet dhe thuhen gjysmë të vërteta, shfaqet një hierarki e re. . .

Rrëfimi për propagandën, pushtetin dhe lakminë nuk ishte ndier kurrë kaq i drejtpërdrejtë dhe i mprehtë sa te ky roman i Orëell-it, duke bërë që Ferma e Kafshëve të mbetet ende satira më e madhe e anës më të errët të historisë moderne.

Chris Mould, me imazhet e tij unike, me karakterizimet e gjalla dhe të sjella bukur, nxjerr në pah humorin dhe zymtësinë e kësaj historie të paharrueshme.

Të dhëna

Faqe160
ISBN9789928227812
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiElsa Goga