Kategoritë

Ofertat

 • Gjenikonomia
  Gjenikonomia

  Nëse do të kërkosh të kuptosh botën...

  1 080 Lekë -10% 1 200 Lekë

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese NERAIDA

për faqe
Shfaq 1 - 32 nga 38 libra
 • Shikim i shpejtë
  1 400 Lekë Në stok

  Madhështia e kësaj vepre nuk ka nevojë për tekst dhe as përshkrim. Thjeshtë, Ana, të cilën duhet ta lexojë çdo njeri që frymon dhe mendon, si një prej etaloneve rrezatuese të artit të fjalës

  1 400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  "Ky libër flet për arkitekturën; për shqetёësimet, synimet dhe arritjet e njerëzve qё u morën me të dhe se si u prit puna e tyre. Kjo bëhet nëpërmjet historisë. Ai është një guidë leximi për arkitekturën e djeshme, me shikimin e kthyer kah e nesërmja."

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I riI ri

  Një libër që sjell kujtimet miqve, të familjarëve dhe kolegëve për Paulin Selimin, një shkrimtarët më të njohur të humorit shqiptar.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok
  I ri

  Poezia e Fostierit është shumëplanëshe. Dashnor i së pakufishmes dhe interpretues i së pafundmes dhe shumanshmes, nisur nga bërthama e fortë shtrihet drejt plotësimit të saj, i angazhuar me anët e shumta të saj, të dhëna mes poezive të tij.        

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Kjo përmbledhje është një përzgjedhje tregimesh përfaqësuese, cilësore nga letërsia qipriote.

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok
  I ri

  "Nuk ekziston asgjë njëdimensionale në tregimet e Kristos Haxhipapasit, as në gjuhë, as në narrativë, as në tematikën e tij. Kjo tregon kujdesin e tij të vazhdueshëm dhe përpjekjen e vetëdijshme me krijimin, çka e bën veprën e tij tejet interesante. Ky vëllim rrezaton emocionalisht shpirtin qipriot, të mbingarkuar me pushtim, por në të njëjtën kohë...

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  “Dashuria nuk është e pamoralshme, është një perëndi që e kërkon, që e mohon, dhe sa më shumë e mohon, aq më tepër e zbulon pranë vetes, brenda teje. Është një perëndi që e beson dhe e ndjek nga pas, pavarësisht nga adhurimi që përzgjedh. Nuk ka adhurim të moralshëm dhe adhurim të pamoralshëm. Dashuria është si fetë, ku çdo formë adhurimi është e...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 565 Lekë 2 850 Lekë -10% Në stok

  Dashuria nuk njeh as moshë, as status dhe as kufizime. Këto tri aksioma na sjellin këto tre romane që Bukinist i rekomandon në një set për ata që duan ti shtojnë magjinë hapit të përditshëm të dashurisë së tyre.

  2 565 Lekë
  2 850 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  250 Lekë Në stok

  Një histori e zgjuar dhe me të papritura për fuqinë e ndjesës në buzët e fëmijëve.        

  250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  “Dielli i ulët” rreh të përshkruajë Shqipërinë në fundin e një regjimi që po këmbehet. "Pranvera që zgjasin më pak se një stinë dhe bien nën dimrin e dogmës së socializmit shqiptar. Diktatorë të vegjël që lulëzojnë edhe pas ikjes së diktatorit të parë.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Gazmend M. Kapllani, filozof dhe rrëfimtar, ka rrëfyer përmes një historie mes të shkuarës dhe të tashmes një ëndërr dhe një realitet, një absurd dhe një komedi, që vallëzojnë pafundësisht lëkurës së njeriut. “Ditar i shkurtër kufijsh” sjell absurdin e një sistemi pa liri dhe odisenë e pafundme të emigrimit. Ka pranuar fatin që i ka rënë për vendin ku ka...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  "Jetë paralele, të cilat rastësisht takohen në kufijtë e realitetit të ri athinas. Një e ve gjashtëdhjetëvjeçare që ka lidhje erotike me hungarezin, gruaja e tij me të cilën ai ka një djalë, pasardhësi i një familjeje të fuqishme politike, që ka marrëdhënie me piktorin, një agjent policie dhe një tip i errët i botës së krimit janë personat kyç në një lojë...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  "Drita në det" është një antologji me tregime nga 28 autorë grekë dhe jo antologji e tregimit grek. Është një përzgjedhje autorësh me shtrirje kohore nga mesi i shekullit të 19 e deri në ditët e sotme

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër është rezultat i një pune të gjatë hulumtuese dhe i përvojës personale të autorit për të sjellë të vërteta nga një temë sa të rëndësishme aq edhe sensibilizuese, për të hedhur dritë tej propagandës politike dhe njohur anën e errët të pushtetit gri që viktimizoi padrejtësisht personalitetet e njohura dhe kolosët e letërsisë e artit shqiptar gjatë...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Një histori e ngrohtë poetike dhe emocionale për Vingën, e cila gjatë një vere të veçantë në ishullin e gjyshit lë pas fëmijërinë. Gjuha e lirshme, dendësia poetike dhe toni i përpiktë, por edhe përshkrimi i bukur i personazhit kryesor Vinga dhe gjyshit të saj, dy vetmitarë kryeneçë, portretizuar me ngrohtësi larg çdo stereotipi, e bëjnë librin mjaft...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Ismail Kadareja është njeriu i lindur për letërsi; ai ka jetuar dhe mund të jetojë vetëm i derdhur në formën e shkrimtarit; edhe bisedën më të zakonshme të jetës së përditshme e artikulon në mendim dhe e shpreh në fjalë me talentin e letërsisë.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Një histori rrëmbyese, zemërthyese për faljen, shpresën dhe dashurinë e qëndrueshme.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Një libër për raportet e sotme prindër-fëmijë, që u drejtohet prindërve të zakonshëm, të cilët brenda familjeve të zakonshme rrisin fëmijë të zakonshëm. Një letër në mirëbesim drejtuar prindërve që mendojnë.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Një vepër klasike tashmë, Ferma e Kafshëve është dashuruar nga breza krejt të ndryshëm lexuesish. Ajo mbetet e patejkalueshme si një dokument i kohës së saj dhe si një dëshmi e mprehtësisë dhe gjenialitetit krijues të George Orëell-it. Chris Mould, me imazhet e tij unike, me karakterizimet e gjalla dhe të sjella bukur, nxjerr në pah humorin dhe zymtësinë...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  "Historia e një fshati të ndarë në dy shtete dhe në dy sisteme. Koha e Komisionit Ndërkombëtar të Kufijve. Në trevat e kryqëzuara shqiptaro – greke, Koshovica, që dikur thirrej Kosovo, prej sllavishtes, mëllënjë, ndahet në dy; pjesa kryesore mbetet Shqipëri, njëra nga mëhallat bëhet Greqi. Kur gjejnë përsëri njeri – tjetrin, pas një shekulli, konstatojnë...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Një histori shumë prekëse që të trondit ... sa fuqi shpirtërore mund të ketë një njeri dhe sa mund të durojë! Një libër që ju bën të vlerësoni njerëzit pranë jush. "Një histori shumë prekëse që të trondit, një histori e vërtetë që vetëm ""e bukur"" nuk mund të quhet ", pasi rrëfen për jetën e një gruaje, me të cilën fati u tregua i ashpër që në fëmijërinë...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Kostas Mondisit, që konsiderohet si një nga krijuesit me të mirë qipriotë, edhe në këto poezi ai i referohet luftës së qipriotëve për çlirimin nga Anglia. Edhe më pas, pas pavarësisë, e deri vonë, ai është këngëtari i këtij vendi që ka një histori plagësh dhe dhimbjesh.    

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 500 Lekë Në stok
  I ri

  Ky libër synon të pasurojë historiografinë shqiptare me të dhëna, trajtesa dhe përshkrimin e kronikave historike që kanë të bëjnë me katër personazhe që kanë lënë gjurmë në historinë e Shqipërisë: Mahmud Pashë Bushati, Ali Pashë Tepelena, Naum B. Veqilharxhi dhe Vangjel Zhapa.       

  1 500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  “Lulet e mollës” cilësohet novela më e njohur e shkruar nga nobelisti John Galsworthy, e adaptuar mjaft suksesshëm edhe për ekranin e madh.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  225 Lekë 250 Lekë -10% Në stok

  Nëse ti do me të vërtetë t’ia lehtësosh punën Babagjyshit, lexo këtë libër argëtues dhe ndiq me kujdes këshillat. Por kur erdhi dita e shumëpritur, gjërat nuk shkuan siç i kishin parashikuar.        

  225 Lekë
  250 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  250 Lekë Në stok

  Një libër i veçantë dhe mjaft tërheqës me temë dashurinë për kafshët.      

  250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Të dy ata e donin këtë dashuri të fortë dhe pasionante dhe ishin të gatshëm të bënin gjithçka që të mos e humbisnin atë. Sepse ishte një dashuri e madhe, si qielli i paanë.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I riI ri

  Realiteti ku jetojmë vishet në këtë libër me vellon fine dhe të fisme të humorit që të mos duket ashtu lakuriq e i shëmtuar siç shfaqet shpesh në përditshmërinë tonë.

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Deri në mëngjes ai kishte fjetur i përqafuar me të, si atëherë kur ishte i vogël. Guendi e kishte siguruar. Rrethi Magjik ishte aty prej vitesh e vitesh e pse do të zhdukej krejt papritur? Edhe nëse, në një rast të pamundur, Rrethi Magjik mund të zhdukej, ishte gjith-monë diçka që nuk mund të zhdukej dhe kjo ishte dashuria e tyre. Kur dy vetë duhen shumë,...

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I riI ri

  Triumfin ndikues si poet mbi publikun e gjerë autori e ka siguruar në disa versione: përmes poezive - këngë, përmes poemave, baladave aq të fuqishme liriko-epike, si dhe poezisë së angazhuar me gjithë nënzhanret. 

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Në këtë roman përshfaqet drama e shoqërisë dhe e individëve të ndershëm të saj. Korrupsioni moral në bashkëjetesë me të gjitha versionet dhe derivatet e tij, në këtë libër përbëjnë temën dhe njëherësh edhe brendinë e një jete të një shoqërie që nuk e ndan dot bashkëjetesën e nevojës me poshtërimin, të dinjitetit nga përthyerja dhe shitja e shpirtit....

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 38 libra