Maitreji Shiko më të madhe

Maitreji

Mircea Eliade BLM0857

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër “Maitreji” është libri i shtatë i kolanës “ANIMA”, i shkruar nga Mircea Eliade, një ndër personalitetet më të mëdha, të njohura botërisht, të shekullit XX. Eliade, studiues, teoricien, filozof dhe shkrimtar, në këtë roman, më shumë sesa për erudicionin që e karakterizon personalitetin e tij, preokupohet për emocionin dhe na sjell një histori sa të bukur, po aq edhe të dhimbshme dashurie, që ballafaqon dy kultura krejtësisht të ndryshme. Kjo është historia tragjike e dashurisë mes Maitrejit, dhe Alanit, një indianeje dhe një anglezi, kulturat e ndryshme të të cilëve bëhen përcaktuese për kursin e tyre jetësor. Romani u përkthye nga Maniela Sota

29 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dukagjini
ISBN9789951055482

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe284
ISBN9789951055482
Viti i Botimit2022
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiManiela Sota
RomanSagë&Histori