I ri Ledi Makbeth nga Guberna e Mcenskut Shiko më të madhe

Ledi Makbeth nga Guberna e Mcenskut

Nikolai S. Leskov A-008127

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Ledi Makbeth nga guberna e Mcenskut” i Nikolai Leskovit, trajton “dashurinë fatale” dhe fundin tragjik të heroinës së kësaj novele. Nisur prej titullit, trajtimit të personazheve dhe fundit tragjik, novela krijon lidhje intertekstuale me veprën e Shekspirit. Leskov, i konsideruar si një ndër autorët më të vështirë për t’u përkthyer, për shkak të një gjuhe idiomatike, i vjen lexuesit shqiptar, për herë të parë, me një përkthim të mrekullueshëm nga Agron Tufa.

14 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dukagjini
ISBN9789951054416

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Libra të tjerë të serisë

Të dhëna

Faqe108
ISBN9789951054416
Titulli origjinalЛеди Макбет Мценского уезда
Viti i Botimit2021
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Tufa