I ri Ku gjendet historia e Shqiperise?! Shiko më të madhe

Ku gjendet historia e Shqiperise?!

Giuseppe Praga A-004818

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Me një shqyrtim të thelluar të lëndës burimore dhe një sistematizim të saj, historiani dhe bibliografi dalmato-italian Xhuzepe Praga, arrin të krijojë një prospekt bibliografik themeltar mbi studimin e historisë shqiptare, studiues i përkushtuar për çështjen shqiptare ashtu si dhe për atë dalmate.

Më shumë detaje

98 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Reklama
Fletët104
ISBN9789928455871

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri mund të konsiderohet si një “arkitekturë” bibliografike për historinë shqiptare dhe përbën një prurje mjaft të dobishme për kë kërkon të orientohet dhe të studiojë seriozisht në këtë lëmë.

Për më tepër, gjykimet që Praga parashtron përgjatë shtjellimit të lëndës, duke analizuar dhe hedhur ide të reja për themelet mbi të cilat duhet ngritur historiografia shqiptare, sjellin elementë risie për shkak të seriozitetit dhe thellueshmërisë me të cilën ai trajton çështje të ndryshme të premisave dhe metodikës mbi të cilat duhen ngritur studimet në mënyrë profesionale.

Libri i Pragës hap dhe Kolanën me “Burime mbi historinë e Shqipërisë”.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët104
ISBN9789928455871
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriShqipëria