I ri Shteti shqiptar nga Konferenca e Londres ne Bashkimin me Italine 1913-1939 Shiko më të madhe

Shteti shqiptar nga Konferenca e Londres ne Bashkimin me Italine 1913-1939

Amedeo Giannini A-004816

Libër i ri

900 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Reklama
ISBN9789928455895

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pjesë e Kolanës me “Burime mbi historinë e Shqipërisë”, vepra e Amedeo Xhaninit është ndër librat themelorë për të njohur krijimin dhe ecurinë e Shtetit shqiptar në aspektin konstitucional dhe atë ndërkombëtar.

Njohës i shkëlqyer i së drejtës dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, si dhe i së drejtës konstitucionale, Xhanini sjell një tablo koncize të rrugës që ka përshkuar shteti shqiptar që nga viti 1913 deri në bashkimin me Italinë në vitin 1939, në një argumentim juridik dhe politik të pozicionit të tij në arenën ndërkombëtare, duke i bashkangjitur në shtojcë edhe një seri dokumentesh konstitucionalë dhe ndërkombëtarë, që nga statutet e mbretërisë dhe republikës, deri në tratativat diplomatike mes Fuqive të Mëdha që projektonin fatin e Shqipërisë në vitet 1913, 1919 e në vijim.

Një shqyrtim i vlertë i natyrës juridike të bashkimit të kurorave mes Mbretërive të Shqipërisë dhe Italisë i jep përgjigje dhe ekuivokeve historiografike mbi periudhën “e pushtimit 1939”.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe344
ISBN9789928455895
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë