I ri Kostandinopoja Shiko më të madhe

Kostandinopoja

Philip Mansel A-004410

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kostandinopoja është historia e një qyteti dhe një familjeje. Është shkruar duke u bazuar tek ideja se dinastitë kanë qenë gjithmonë vendimtare në krijimin e qyteteve për sa u përket nacionaliteteve, klimës dhe gjeografisë.

Më shumë detaje

98 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
Fletët544
ISBN9789928277718

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Midis shekullit pesëmbëdhjetë e nëntëmbëdhjetë qytetet perandorake, si Parisi, Vjena, Berlini eklipsuan qytetet që dominonin me superioritetin e tyre Lionin, Frankfurtin, Nurembergun. Kostandinopoja është historia e një qyteti, që për një kohë të gjatë ishte më i madhi në botë. Perandoria Osmane dhe Kostandinopoja prodhuan të vetmin kapital, që do të funksiononte në çdo nivel politik, ushtarak, detar, fetar (edhe për myslimanë, dhe për të krishterë), ekonomik, kulturor dhe gastronomik.

Kostandinopojë është emri i përdorur gjatë atyre shekujve nëpër dokumente, monedha etj. Kishte njerëz që përdornin në mënyrë konstante një emër për qytetin.

Emra të tjerë, epitete dhe shkurtime përfshinin: Istanbul, Islambol, Stambul, Estambul, Kushta, Consple, Costandinobolis, Tsarigrad, Rumyyia, Al-Kubra, New Rome, New Jerusalem, The City of Pilgramage, The City of Saint, The House of Caliphate, The Throne of Sultanate, The House of the State, The Gate of the Happiness, The Eye of the World, The Refuge of the Universe, Polis, The City.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Fletët544
ISBN9789928277718
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiZana Harxhi Baroni
HistoriEuropa