I ri Ngritja dhe renia e rajhut te trete – vell. 1 Shiko më të madhe

Ngritja dhe renia e rajhut te trete – vell. 1

William Shirer A-003894

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë botim, është historia e plotë e perandorisë hitleriane, një nga rrëfimet më të rëndësishme, që ka shkruar njëri prej autorëve më kompetentë për këtë temë.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789992753552

3 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nuk ka perandori tjetër të fuqishme që të ketë lënë trashëgim pirgje të tilla të larta me dëshmi për lindjen dhe shembjen e saj, sa ç’ka lënë trashëgim Rajhu i Tretë. Kur ajo luftë e egër, që nisi Hitleri, mori fund dhe, para se nazistët të mund të asgjësonin dosjet e saj, kërkesa e Aleatëve për kapitullim pa kushte bëri që të kryhej një dokumentim thuajse orë pas ore i asaj perandorie të makthit, të ngritur nga Adolf Hitleri. Ky dokumentim përfshin dëshmitë e krerëve nazistë e të vuajtësve të kampeve të përqendrimit, ditarët e funksionarëve, protokollet e mbledhjeve sekrete, urdhrat luftarake, letrat private – gjithë atë mori gjërash të shkruara në letër, që shoqëruan fushatën e ethshme të Hitlerit për të pushtuar botën.

Korrespondenti i dëgjuar i botës së jashtme dhe historiani William L. Shirer, që kishte ndjekur dhe kishte shkruar në shtyp për nazistët që më 1925, kaloi pesë vjet e gjysmë duke rrëmuar nëpër gjithë atë dokumentacion të pafund. Nga kjo punë doli një studim me karakter monumental, që ka gjetur anembanë një pritje të çmuar si dokumenti që i vë vulën njërit prej kapitujve me të tmerrshëm të historisë së njerëzimit.

VLERESIME

“Nje nga veprat me te rendesishme te historise se kohes sone”

—The New York Times

“Vepër e shkëlqyer e fushës së dijes, objektive për nga metoda, e shëndoshë për nga gjykimi, e pakundërshtueshme për nga përfundimi ku arrin.”

—The New York Times Book Review

 

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
ISBN9789992753552
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoriEuropa