I ri Shqipëria në vitin 1921 Shiko më të madhe

Shqiperia ne vitin 1921

Justin Godart A-002662

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në Gadishullin Ballkanik ekziston një popull, i cili nuk ka jetuar për veten e tij, por roli i të cilit nëpërmjet shekujve ka qenë furnizimi pa pushim i kombeve fqinj me lëndë njerëzore.

Më shumë detaje

905 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928291257

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në Gadishullin Ballkanik ekziston një popull, i cili nuk ka jetuar për veten e tij, por roli i të cilit nëpërmjet shekujve ka qenë furnizimi pa pushim i kombeve fqinj me lëndë njerëzore.

Shqipëria ka qenë rezervuari të cilin grekët, romakët, bizantinët dhe turqit e kanë shfrytëzuar me radhë. Disa herë nën një formë protoplazmike, dua të themë në masë jo të organizuar, raca shqiptare ka mbushur boshllëqet e krijuara nga luftërat apo dekadencat në botën lindore.

Herë të tjera, përkundrazi, ajo është ngritur, ështe personalizuar në një burrë të shquar, siç ka qenë Mehmet Aliu, Skënderbeu ose Pirro, Ali Tepelena, veprimi i të cilëve ka tronditur krahina të tëra dhe ka shënjuar mbi popujt vulën e gjenisë së tyre.

Jeta e shqiptarëve gjatë këtij shekulli, vepra e tyre në Egjipt, ku ata kishin mbret, në Greqi, ku ata ishin luftëtarët e vërtetë të pavarësisë, duhet të na shpjegojnë epokat e historisë së lashtë, kur shqiptarët rivendikojnë Aleksandrin, Akilin... ekzagjerimi është vetëm në formë, paradoksi përmban një të vërtetë.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe256
ISBN9789928291257
Titulli origjinalL’Albanie en 1921
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFation Peni