Ngritja dhe renia e Partise Fashiste Shqiptare 1939-1943 Shiko më të madhe

Ngritja dhe renia e Partise Fashiste Shqiptare 1939-1943

Andrea Di Nicola BAT0055

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Një Libra mbi misionin e Pasquale Luginit në Shqipëri ndërmjet Kryqit të Kuq dhe drejtuesit të lartë fashist.

Më shumë detaje

495 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928116420

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pasquale Lugini është lindur në vitin 1896 në Famigniano, Provinca e Rietit. Pas përfundimit të liceut, në vitin 1916 filloi studimet për mjekësi, të cilat i ndërpreu për shkak të mobilizimit në ushtri. Pas përfundimit të shërbimit ushtarak vijoi përsëri studimet. Në vitin 1921 u regjistrua në radhët e Partisë Nacional Fashiste.Më 16 maj 1934 u bë Sekretar Federal i PNF për Rietin. Këtë detyrë e mbajti deri më 8 janar 1939. Në vitet 1939 1943 ka qenë Inspektor i PNF pranë Partisë Fashiste Shqiptare. Më 10 tetor 1947, kur po kalonte në shëtitoren Colonna në Romë, pësoi një infarkt për shkak të ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë mitingun e organizuar nga Giogio Almirante dhe vdiq sapo arriti në shtëpi.

Të dhëna

Faqe136
ISBN9789928116420
Viti i Botimit2013
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiPetrit Zambaku.