Një oficer francez në Ballkan, vëll. I Shiko më të madhe

Nje oficer francez ne Ballkan, vell. I

Andre Ordioni BPA0025

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

I ngarkuar në Armatën e Orientit, koloneli Andre Ordioni mbërrin në Ballkan në nëntor 1917 dhe qëndron aty deri në tetor 1925.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në fillim, komandanti i trupave franceze dhe shqiptare në frontin e jugut të liqenit të Ohrit, në shtator 1918 ai bëhet komandant i ushtrisë së Manastirit (Bitola).

Pas armëpushimit, ai është administrator i Shqipërisë pranë Uskub – it (Shkupit). Duke u nisur nga prilli 1923, ai përfaqëson Francën në Komisionin e caktimit të kufijve të Shqipërisë. Kolonel Ordioni ka lënë rrëfimin e misioneve të tij me vrojtime mbi natyrën, jetën, historinë e Shqipërisë dhe të Maqedonisë.

Me një pendë të saktë dhe të figurshme, ai tregon me kthjelltësi, humor, poezi apo rreptësi atë ç'ka sheh, ç'ka jeton, ç'ka ndien. Ai ishte i vëmendshëm ndaj fatit të maqedonasve dhe shqetësimi i tij i vazhdueshëm ishte të ndihmonte ata që ai i quan "miqtë e mi shqiptarë".

Ja shkrimet e pabotuara të kolonel Ordionit mbi Shqipërinë dhe Maqedoninë. Harta, fotografi, vizatime, dokumente që ndihmojnë të ndiqen rrëfimet e tij dhe bëjnë të rijetohet një epokë, pa dyshim , jo fort e njohura nga lexuesit e shekullit XXI.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe604
Titulli origjinalPapirus