I ri Fjalor etimologjik i gjuhës shqipe Shiko më të madhe

Fjalor etimologjik i gjuhes shqipe

Kolec Topalli A-003234

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

“Fjalori etimologjik i gjuhës shqipe” i akademik Kolec Topallit është një nga veprat themelore në lëmin e Albanologjisë. Akademia e Shkencave të Republikës së Shqipërisë e nderoi me çmimin “Çabej” për vitin 2018 akademik Kolec Topallin, pas botimit të kësaj vepre.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Jozef
ISBN9789928241337

5 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori me këtë vepër madhore ka arritur të na japë në dorë një fjalor, i cili përfshin në vetvete pjesën më të madhe të pasurisë leksikore të shqipes, përqendruar në pjesën aktive të gjuhës së gjallë. Siç ka vënë re edhe studiuesja Anila Omari, fjalori ka plot 42 846 njësi leksikore (duke përfshirë dhe derivatet) dhe 2 331 njësi onomastike. Pra kemi të bëjmë me një fjalor që ka marrë në shqyrtim për nga burimi numrin më të madh të njësive leksikore deri më sot.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Cover
Faqe1984
ISBN9789928241337
RedaktoriAnila Omari, Seit Mancaku
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat18.2 x 25.4