Biznesi Nderkombetar Shiko më të madhe

Biznesi Nderkombetar

Charles W.L Hill, G. Tomas, M. Hult A-004958

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky eshte nje tekst akademik qe AADF - Albanian-American Development Foundation e sjell ne shqip per studentet dhe sipermarresit nga botimet e Mc Graw Hill Education, ne botimin e 11-te te tij, te perditesuar dhe eshte i redaktuar dhe i pergatitur nga pedagoge te Fakultetit Ekonomik ne procesin e mesimdhenies ne Shqiperi

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Cleanscore
ISBN9781259578113

2 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kur arriti botimin e tretë, ky libër ishte teksti më i përdorur në botë për biznesin ndërkombëtar. Që prej asaj kohe prania e tij në treg ka vazhduar të rritet. Suksesi i librit mund t'i atribuohet disa karakteristikave unike, si:

- Është gjithëpërfshirës, modern dhe bashkëkohor.

- Fokusohet në zbatimet e koncepteve të biznesit ndërkombëtar.

- Integron më së miri temat e krerëve përgjatë tekstit.

- Mbulon në mënyrë të barabartë çështjet makro dhe mikro në një mënyrë që është aktuale, praktike dhe e integruar.

PERMBAJTJA E LIBRIT

Pjesa1.

Hyrje dhe vështrim i përgjithshëm

Kreu 1 Globalizimi 2

Pjesa2. Dallimet Kombëtare

Kreu 2 Dallimet kombëtare në sistemet politike, ekonomike dhe ligjore 38

Kreu 3 Dallimet kombëtare në zhvillimin ekonomik 62

Kreu 4 Ndryshimet në kulturë 90

Kreu 5 Etika, përgjegjësia sociale e korporatave dhe qëndrueshmëria

Pjesa3.Tregtia botërore dhe mjedisi i investimeve

Kreu 6 Teoria e tregtisë ndërkombëtare 160

Kreu 7 Politika qeveritare dhe tregtia ndërkombëtare 194

Kreu 8 Investimet e huaja të drejtpërdrejta 224

Kreu 9 Integrimi ekonomik rajonal

Pjesa4.Sistemi monetar botëror

Kreu 10 Kursi i këmbimit valutor 286

Kreu 11 Sistemi monetar ndërkombëtar 312

Kreu 12 Tregu botërori kapitalit 340

Pjesa5.Strategjia dhe struktura e biznesit ndërkombëtar

Kreu 13 Strategjia e biznesit ndërkombëtar 362

Kreu 14 Organizimi i biznesit ndërkombëtar 392

Kreu 15 Strategjia e hyrjes dhe aleancat strategjike 430

Pjesa6. Funksionet e biznesit ndërkombëtar

Kreu 16 Eksporti, importi, dhe countertrade 460

Kreu 17 Prodhimi botëror dhe menaxhimi i zinxhirit të furnizimit 484

Kreu 18 Marketingu ndërkombëtar dhe kërkim-zhvillimi (K&ZH) 516

Kreu 19 Menaxhimi ndërkombëtar i burimeve njerëzore 554

Kreu 20 Kontabiliteti dhe financa në biznesit ndërkombëtar 582

Pjesa7. Rastet e integruara

Krijimii i-Phone-it nga Shoqëria Apple 609

Revolucioni në Egjipt 610

Gana: Dinamoja e Afrikës? 612

Walmart-i nuk i zapton dot të gjithë shtetet 613

Etika e eksportit të baterive të përdorura 614

Zhvillimi i industrisë farmaceutike në Indi 615

Kina kufizon eksportet e metaleve të rralla të tokës 616

Shitësit ndërkombëtarë me pakicë në Indi 618

Duadekorintim Grek! 619

Shkëlqimi dhe rënia e Jenit japonez 619

Probleme valutore në Malavi 620

Oferta publike fillestare OPF e Bankës Industriale dhe Tregtare të Kinës 621

Përgatitja e Ford-it për të konkurruar botërisht 622

Organizimi i Siemens-it për të konkurruar në nivel global 623

JCB-ja i var shpresat në tregun indian 624

MD International dhe Amerika Latine 625

Evolucioni i Kindle-it të Amazon-it 626

Arka botërore “Burberry” 627

Sipërmarrja e përbashkët “MMC China” 628

Linja Ajrore Braziliane “Gol” 629

Fjalori 631

Indeksi 643

INFORMACION: Materialet Shtesë

Për pedagogët të cilët do të përdorin secilin nga këtë tekst akademik, ofrohet aksesi në platformat elektonike të Pearson dhe McGraw/Hill ku mund të shkarkojnë materialet ndihmëse si:

• Bankën e pyetjeve (2000-3000 pyetje për testim)

• Prezantime në PowerPoint

• Ushtrime dhe materiale të tjera sipas tekstit

                                               

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te trashe
ISBN9781259578113
Titulli origjinalInternational business
RedaktoriProf. Dr. Ilia Kristo
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI njembedhjeti
PërkthyesiLanguage Solution