Historia e mendimit ekonomik

Henri Denis BPA0013

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mund të thuhet, me sa duket, se ekonomia politike është vërtet një shkencë si të tjerat.

Më shumë detaje

298 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789995680886

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Duke u lidhur me interpretimin e fakteve njerëzore, ajo ka një pavarësi të plotë nga sistemet filozofike, e cila është ambicja (mbase e tepruar) e shkencave ekzakte.

Shpjegimi i organizimit shoqëror të prodhimit dhe zhvillimit të tij përgjatë historisë është një detyrë që lidhet domosdoshmërisht me filozofinë politike.   I botuar shumë herë, ky libër klasik është ripunuar dhe zgjeruar që nga botimi i tij i parë. Ky botim i 11-të dëshmon rëndësinë që ka studimi i sistemeve kryesore të vendeve perëndimore në formimin e studentëve të ekonomikut.

Që nga mendimi parashkencor deri te debatet e doktrinave bashkëkohore, do të gjejmë gjithë ecurinë e një disipline, e cila për shumë kohë u influencua nga koncepte të idealizmit grek, të artikuluara në kundërshti të shumta. Henri Denis është profesor i merituar në Universitetin Paris I.

Të dhëna

Faqe592
ISBN9789995680886
Titulli origjinalPapirus
Viti i Botimit2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiFatmir Guri