I ri Taksimi pozitiv Shiko më të madhe

Taksimi pozitiv

Edvin Stefani A-006392

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër është zhvilluar me tej njohja për pozicionimin e projektit të taksimit në juridiksionin Shqiptar, duke treguar për detaje të juridiksionit tatimor shqiptar. Me sfond teorinë e pozitivizmit ligjor (legal positivism) është treguar se si ligjvënësi shqiptar ka përshtatur modelin ndërkombëtar për taksimin (TVSH-ja, Akciza, etj.) sipas vullnetit të tij dhe ndërthurjes me marrëveshjet ndërkombëtare.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Mali Pleshti
ISBN9789928147530

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tashmë, më afër ligjit të shkruar, lexuesi informohet për çdo çështje duke iu referuar gjithmonë komponentit ligjor, administrimit dhe ngarkesës. Sigurisht edhe këtu çdo koncept është trajtuar me ushtrime të zgjidhura, përmbledhje teorike, terma të rëndësishëm, pyetje dhe ushtrime të fund-kreut, edhe këto të zgjidhura në fund të librit. Çdo ushtrim është zgjidhur sipas komponenit ligjor (referenca e neneve përkatëse), komponenit të administrimit (veprimet e përdishme) dhe komponentit të ngarkesës (barra fiskale faktike).

Në kreun e parë është bërë një prezantim i shkurtër për teorinë e pozitivizimit ligjor, ligjit të natyrës dhe qasjes normative. Në trembëdhjetë krerët në vijim është evidentuar mënyra e pozicionimit në ligj të secilit aspekt, dke e renditur tregimin në komponenin ligjor, të administirmit dhe të ngarkesës.

Një libër i redaktuar nga ana letrare, me disa recentë shkencor të dedikuar për krerë të veçantë të librit, dhe pa u kursyer në cilësi të printimit dhe disajnit grafik.

Një libër i adresuar për studentë të nivelit master, por edhe për profesionistë të fushës, si dhe ata që synojnë të mbrojnë titullin Kontabël të miratuar dhe Ekspert kontabël. Një libër i zhvilluar në 276 faqe dhe në katërmbëdhjetë krerë.

                              

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe280
ISBN9789928147530
RedaktoriRobert Kosti
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë