Kismeti Shiko më të madhe

Kismeti

Nevine Yousry A-000092

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

FATI PERRALLOR I MUHAMED ALI EL KEBIRIT, SHQIPTARIT QE THEMELOI EGJIPTIN MODERN


Ne kete liber pershkruhet jeta e Muhamed Aliut, shqiptarit qe themeloi Egjiptin modern, qe nga lindja deri ne vdekjen e tij, ne vitin 1849. Ai lindi ne nje familje me origjine nga Korça, por qe banonte ne Kavalla. Autorja, Nevine Yousry, një stërmbesë e tij, përshkruan aventuren e  jetës së Muhamed Aliut si dhe të pasardhësve të tij, nisjen nga Kavalla si ushtar i thjeshte, marrjen e postit të zevendesit të Sulltanit, deri në shkëputjen perfundimtare nga Perandoria Otomane dhe themelimin e nje shteti modern.

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Jozef

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe328
Viti i Botimit2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë