I ri Joga. Një sinergji me shkencën mjekësore Shiko më të madhe

Joga. Nje sinergji me shkencen mjekesore

Acharya Balkrishna FNK0222

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky botim sjell përfitimet që Joga i sjell trupit të njeriut, parë edhe nën dritën e studimeve më të fundit shkencore që ka bërë bota: Një qasje historike dhe përdorimin e saj në jetën e përditshme, në dobi të trupit dhe mendjes njerëzore     

Më shumë detaje

500 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928203960

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Trupi nuk është diçka thjesht fizike, pasi në të perfshihen edhe aspekte jo fizike si vetëdija dhe mendja, të cilat varen nga Prana; jeta nuk mund të ekzistojë pa to. Të gjitha qelizat e trupit tonë janë prototipat tanë dhe bëjnë të mundur prodhimin e klonit individual të secilit prej nesh. Prana është sinonimi i frymëmarrjes, e cila kërkon oksigjen dhe në këtë kuptim, oksigjeni dhe Prana mund të konsiderohem si ekuivalente.

Oksigjeni ekziston në sasi fizike dhe përmasat e molekulave të tij futen në sferën e nanoteknologjise. Ai luan një rol thelbësor në të gjithë proceset kimike dhe metabolike të trupit, duke filluar që nga ADN-ja. Kjo është pikërisht ajo që ka bërë Sëami Ramdevi duke vënë në funksionim përdorimin e Prana-s dhe nivelin e nano-s nëpërmjet ushtrimeve si Pranayam-i.

Për shkak të sasive të ndryshme të oksigjenit pranayjmik të futur në trup mund të shkaktohen sëmundje serioze si goditje në zemër, angina, reumatizma e shumë të tjerë, por falë ushtrimit të Pranayam-it këto mund të trajtohen me sukses. Pranayam-i ofron sasinë optimale të oskigjenit në qelizat e gjakut dhe është vërtetuar shkencërisht se duke vënë në lëvizje dhe duke u dhënë energji pjesëve të brendshme të trupit, Pranayam-i ndihmon për një shëndet të mirë dhe një jetë pa shqetësime për shkak të sëmundjeve apo humbjes së besimit dhe mungesës së mendimeve pozitive.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe260
ISBN9789928203960
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat21x28
PërkthyesiXhimi Lazri