Liberalizimi Shiko më të madhe
Pjesë nga libri

Liberalizimi

John Gray DK0038

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër, John Gray na jep një përshkrim të liberalizmit - të natyrës së tij, origjinës dhe perspektivës së tij në botën moderne. Ndonëse ka pasur paraardhës që në lashtësi, historikisht liberalizmi paraqitet si teoria politike e kohëve moderne si projekti i teorizimit të institucioneve politike për qeverisjen e një shoqërie të bazuar mbi individin.

Më shumë detaje

502 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 99956750 7 3

580 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Në libër ndiqet zhvillimi i liberalizimit që nga parashtrimi i tij klasik nga mendimtarë të tillë si John Locke e John Stuart Mill deri në ditët tona. Sot liberalizimi shfaqet në dy forma të ndryshme dhe të kundërta, atë klasike dhe atë revizioniste, ndikimi i të cilave në mendimin bashkëkohor vërehet në veprat e Hayekut, Nozick-ut dhe Rawls-it. Më tej John Gray diskuton për disa nga çështjet fi lozofi ke kyçe që lidhen sot me liberalizmin: lidhja mes lirisë individuale dhe pronës private dhe ekonomisë së tregut; koncepti liberal për Shtetin; si dhe kritika që i bëhet liberalizmit nga këndshikimi konservator dhe socialist.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe145
ISBN978 99956750 7 3
V. Bot2009
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
PërkthyesiAltin Raxhimi