1001 Net, Ali Baba dhe dyzet hajdutët Shiko më të madhe

Njemije e nje net, Ali Baba dhe dyzet hajdutet

BUE282

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ali Baba dhe vëllai i tij i madh Kasim janë djemtë e një tregtari. Pas vdekjes së të atit. Kasim martohet me një grua të pasur, ndërsa Ali Baba me një grua të varfër. 

Më shumë detaje

299 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789995627652

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një ditë Ali Baba është në pyll duke mbledhur dru dhe papritur shikon një grup me dyzet hajdutë që hyjnë në një shpellë, ku ndodhet një thesar i madh. Hyrja e shpellës është e mbyllur nga një shprehje magjike. Kur hajdutët largohen, Ali Baba, që kishte dëgjuar shprehjen magjike, hyn në shpellë dhe merr një pjesë të vogël të thesarit. 
Ali Baba dhe gruaja e tij i kërkojnë kunatës një peshore për arin që kishte marrë në shpellë. Kureshtare, kunata lyen me dyll fundin e peshores dhe kur Ai Baba i kthen peshoren ajo habitet kur në fund të saj sheh një copë ar. Gruaja ia tregon menjëherë Kasimit, i cili i lutet të vëllait t’i tregojë se ku e kishte gjetur arin. Pas shumë këmbënguljesh, Ali Baba vendos t’i tregojë të vëllait sekretin e shpellës. Kasim hyn në shpellë, por nga gazimi i madh harron fjalët magjike për të dalë prej andej dhe kur vijnë, hajdutët e gjejnë Brenda dhe e vrasin. I shqetësuar për të vëllain, Ali Baba shkon në shpellë, ku gjen trupin e tij. 
Me zhdukjen e trupit, hajdutët kuptojnë se është edhe një njeri tjetër që di sekretin e shpellës… 

Të dhëna

Faqe140
ISBN9789995627652
Titulli origjinalUegen
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 7 - vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiÇlirim Mukli