1001 Net, Mbreti i xhindëve Shiko më të madhe

Njemije e nje net, Mbreti i xhindeve

BUE288

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një Mijë e Një Net, është një koleksion historish dhe tregimesh popullore të Lindjes së Mesme dhe të Azisë Jugore. Ato u përmblodhën për herë të parë në formën e shkruar gjatë Epokës së Artë Islamike.

Më shumë detaje

289 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789995627645

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Koleksioni i këtyre tregimeve është mbledhur gjatë shekujve nga autorë, përkthyesë dhe studiuesë nëpër zona të ndryshme të Azisë Perëndimore, Qëndrore dhe Jugore, pa harruar këtu edhe Afrikën e Veriut. Tregimet i kanë rrënjët e tyre në folkorin dhe letërsinë arabe, perse, Mesopotame, Indiane dhe Egjiptiane. Bie në sy se shumë tregime vijnë nga folklori i periudhës së Kalifatit, ndërsa të tjera nga Literatura antike Perse, e cila nga ana tjetër ka shumë elemente indiane.

E përbashkëta në të gjitha versionet është elementi Sheherazade, ku personazhi me të njëjtin emër detyrohet t'i rrëfejë bashkëshortit të saj, princit Shahryār, që do të thotë "mbret", ose "sovran", tregime të përhapura në popull në mënyrë që t'i shpëtojë vdekjes.

Të dhëna

Faqe166
ISBN9789995627645
Titulli origjinalUegen
Viti i Botimit2012
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 7 - vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiÇlirim Mukli