I ri Kur kendonin gjelat e trete Shiko më të madhe

Kur kendonin gjelat e trete

Agron Tufa A-004069

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Prozat e këtij libri nuk kanë të bëjnë me përkufizimet teoriko-akademike apo shkollareske mbi zhanret (kufitare apo jokufitare). Ato janë autorrëfime, përshkrime, skena e situata, monologje në çastet kritike të minutës fatale para fytyrës së vdekjes.

Më shumë detaje

46 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928261991

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Autori shprehet per kete vellim me tregime: Qëllimi im ka qenë t’u jap zë këtyre hijeve tragjike, të cilat mbushën skenat mortore përgjatë ritualit satanik të flisë në “meshat e zeza” që bënte diktatura komuniste me adeptët dhe xhelatët e saj të përzgjedhur.

Kështu, lëndë e këtij libri janë zërat e pengjeve të atyre fëmijëve, adoleshentëve, pleqve e burrave në kampet mortore të internimit me tela me gjemba, në qelitë e paraburgimit apo të hetuesive, sikundërse në burgjet e kamp-burgjet e Shqipërisë komuniste. Kjo “zhaurimë e përtejvarrit” përbën polifoninë e vajtimit prej vdekjesh të dhunshme të kainiadës sonë me dramën e vëllavrasjes e gjenocidit brendashqiptar, edhe pse në kohë paqeje.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe212
ISBN9789928261991
Viti i Botimit2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë