Novela orientale Shiko më të madhe

Novela orientale

Marguerite Yourcenar A-000154

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këto “Novela”, të shkruara në rrjedhën e dhjetë viteve që paraprinë luftën, tundimi i Lindjes pohohet qartë në dekor, në stil, në shpirtin e të shkruarit. Nga Kina në Greqi, nga Ballkani në Japoni, këto tregime e shoqërojnë udhëtarin si një tufë çelësash që shërbejnë për një muzikë të vetme, e cila vjen prej së largu. Marifetet e magjishme të piktorit Wang-Fo “që donte imazhin e sendeve dhe jo sendet vetë”, i përgjigjen me jehonë brengës së plakut Cornelius Berg që “prekte me dorë sendet, të cilat nuk i pikturonte dot më”.

Më shumë detaje

498 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Marko Kralieviçi, serbi sypatrembur, që di t'i gënjejë turqit, ashtu siç gënjen vdekjen dhe gratë, është vëlla me princin Genghi, i cili ka mbirë nga një roman japonez i shekullit XI, në egoizmin e tyre prej ngashëruesish të  verbër. Pasioni i vërtetë, dashuria sublime e Vanias shqiptar apo zilia e sakrilegjtë e vejushës Afrodisia, i përgjigjen sakrificës së perëndeshës Kali “zambak i përsosmërisë”, së cilës fatkeqësitë i mësojnë më në fund “kotësinë e dëshirës...” Legjenda të kapura flurthi, fabula ose apologje, këto Novela orientale përbëjnë një ngrehinë më vete në veprën e Marguerite Yourcenarit, të çmuar, si një kishëzë brenda një pallati të pafund. Realja aty bëhet e pasigurt, ëndrra dhe miti flasin me një gjuhë përherë të re, dhe, nëse dëshira dhe pasioni digjen aty nga një zhur i egër, pothuaj i papritur, kjo ndodh ngase gjejnë, ndoshta, në këto tregime të shkurtra e të kursyera, kontrastin ideal dhe të nevojshëm për flakërimin e tyre të beftë.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe120
Viti i Botimit1993
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë