Cfare thote arkeologjia per popujt indoevropiane Shiko më të madhe

Cfare thote arkeologjia per popujt indoevropiane

Pedro Bosch- Gimpera BD0437

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Libri i Pedro Bosch Gimperës merret me njërin nga problemet më të ndërlikuara të kërkimeve historike: me prejardhjen dhe formimin e popujve të cilët përmblidhen me emërtimin "indoeuropianë".

Më shumë detaje

899 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN978999275043X

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri i Pedro Bosch Gimperës merret me njërin nga problemet më të ndërlikuara të kërkimeve historike: me prejardhjen dhe formimin e popujve të cilët përmblidhen me emërtimin "indoeuropianë". Në pjesën e parë autori parashtron me radhë zgjidhjet e dhëna nga historianët, arkeologët, etnologët dhe antropologët. Pjesa e dytë është një parashtresë e shkëlqyer e gjithçkaje që mund të njohim sot për historinë e botës euroaziatike, që nga mezoliti e deri në epokën e dyndjeve të mëdha gjatë Mesjetës së Vonë. Në këtë mënyrë, problemi indoeuropian na del në një dritë të re, tashmë jo i shkëputur, por i lidhur ngushtë me gjithë historinë e vjetër të botës së lashtë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe312
ISBN978999275043X
V. Bot2003
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiXh. Lloshi
VendodhjeTirane