Konflikti Shiko më të madhe

Konflikti

Joseph Nye dhe David Welch BD0266

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Ky libër është shkruar nga studiuesi i famshëm Joseph Nye dhe bashkautori i tij David Welch. Libri mund të konsiderohet një hyrje sa koncize, aq edhe depërtuese në thellësinë e politikës botërore në epokën bashkëkohore që si kryefjalë të saj ka ndërvarësinë.

Më shumë detaje

499 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994303465

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ndonjëherë edhe studiuesit e mirëfilltë duken gati të pakuptueshëm kur flasin rreth çështjeve kryesore të politikave botërore; politikëbërësit flasin me gjuhë të koduar e në shumë raste arrijnë edhe në nivele banale. Megjithatë, me profesor Joseph Nye nuk ndodh kështu. Siç do ta shohë çdo lexues, ky libër është i kthjellët, i drejtpërdrejtë dhe i përmbledhur. Shkëputur nga parathënia prej Robert O. Keohane Ky tekst shfrytëzon mjeshtërisht mësimet nga teoria dhe historia për të shqyrtuar konfliktin dhe bashkëpunimin midis aktorëve globalë, duke u ofruar kësisoj lexuesve një analizë të qartë e të qëndrueshme. Përmes sistemit global financiar dhe atij qeverisës lexuesi njihet me tërësinë e veprave klasike që janë bërë për luftërat e shekullit XX dhe ato të shekullit XXI, duke ofruar kështu një hulumtim të thukët e provokues mbi marrëdhëniet ndërkombëtare sot.

Të dhëna

Faqe580
ISBN9789994303465
Viti i Botimit2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEnri Hide