Shqiptarët e Léon Gérôme (Les Albanais de Léon Gérôme) Shiko më të madhe

Shqiptaret e Léon Gérôme (Les Albanais de Léon Gérôme)

Luan Rama LUR0022

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë album me format të madh dhe të ilustruar shumë bukur, gërshetohen dhe kujtime të vetë piktorit apo impresione të letrarëve të mëdhenj të asaj kohe mbi shqiptarët e fustanellave.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët150

2 010 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Piktori francez Léon Gérôme është një nga piktorët e gjysmës së dytë të shekullit XIX, i cili më shumë se çdo piktor tjetër iu drejtua temës së shqiptarëve me fustanella. Ai i pikëtakoi shqiptarët gjatë udhëtimeve të tij në Egjipt. Tablotë e tij janë piktura spikatëse në sallonet e pikturës në Paris dhe mjaft të vlerësuara nga kritika e kohës. Para pak vitesh, Muzeu i Orsejës në Paris organizoi një ekspozitë retrospektive për këtë piktor. Shumica e tablove të tij me shqiptarët me fustanella ndodhen në galeritë, muzeumet, apo koleksionet e famshme përtej Atlantikut.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët150
Titulli origjinalLes Livres Rama
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip/Frengjisht
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri