I ri Midis kryqit dhe gjysmëhënës Shiko më të madhe

Midis kryqit dhe gjysmehenes

Bujar A. Kule GRA0005

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Romani shpalos një sërë temash të reja dhe të panjohura për historinë dhe letërsinë shqiptare, e shumë prej tyre, të pa trajtuara dhe të panjohura, edhe për letërsinë dhe historinë evropiane.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Magus
ISBN9789928440938

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Mbreti Artur dhe Gjergj Kastriot Skënderbeu...

I pari, prijës i fiseve të popullit antik të britanëve në luftën kundër pushtuesve anglo – sakson, dhe i dyti prijës i shqiptarëve, pasardhës të popullit antik të ilirëve, në luftën kundër pushtuesve otoman.

Cilat arsye të mistershme i shndërruan këto dy personazhe historike në heronjtë më të dashur dhe të adhuruar të popujve evropian?

Përse prijësi Artur dhe Gjergj Kastrioti, u kurorëzuan nga popujt e Evropës me titullin “Mbret mbi të gjithë mbretërit”, edhe pse, gjatë jetës, asnjëri prej tyre nuk u shpall mbret?

Të pathënat e pushtimit të kontinentit evropian nga turqit otoman.

Si ndodhi që turqit otoman, një fis i vogël i ardhur nga Azia Qendrore, jo vetëm që mposhtën perandorinë e famshme bizantine, por kërcënuan edhe vetë ekzistencën e qytetërimit evropian, duke rrezikuar ta shndërronin kontinentin evropian në një krahinë periferike të Azisë?

Misteri i historisë të territorit të parë të kontinentit evropian që u pushtua nga turqit otoman.

Të pathënat e luftës të Gjergj Kastriotit dhe popullit të tij. Ishte kjo, një luftë për të mbrojtur krishterimin? Jo!

Ajo çfarë duhej të mbrohej dhe duhej të mbijetonte vlente shumë herë më tepër sesa krishterimi!

Misteri i vdekjes të Muratit II.

Sulltan Murati II vdiq nën muret e Krujës apo disa muaj më pas, në pallatin e tij mbretëror në Edrene?

Rilindja e Evropës.

Ku dhe si, zuri fill kjo lëvizje kulturore, politike dhe shoqërore, që do ta çlironte Qytetërimin Evropian nga errësira e Mesjetës?

Librat e Hermesit (Corpus Hermeticum)

Misteri dhe të pathënat e historisë së librave të Hermesit, që murgu Leonardo nga Pistoja i solli nga Shqipëria, Kosimo de Medicis, sundimtar i Firences, dhe një nga njerëzit më të pushtetshëm të Evropës Perëndimore.

Të fshehtat e librave të Hermesit që mbarsën Rilindjen Evropiane dhe të ardhmen e kontinentit Evropian...

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe341
ISBN9789928440938
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanSagë&Histori