Santa Quaranta Shiko më të madhe

Santa Quaranta

Luan Rama LUR0023

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky roman frymëzohet nga qëndrimi i balerinës së famshme franko-amerikane në Sarandë në vitin 1913, në kohën e Luftës Ballkanike kur në brigjet shqiptare vërshuan shumë shqiptarë të zonës së Janinës e Camërisë të pushtuar nga ushtritë turke e greke.

Më shumë detaje

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Refugjatë të shumtë që e tronditin shpirtin e kësaj artisteje, e cila sapo kishte përjetuar mbytjen e dy fëmijëve të saj në Senë dhe donte të vriste veten. Bashkë me vëllain e saj Dunkan ajo filloi ti ndihmonte këta refugjatë, të ngrenë një furrë buke, të sjellin një tezgjah nga Korfuzi që gratë e Sarandës të punojnë qilima dhe të fitojnë bukën dhe jetën e tyre. Pikërisht kjo marrëdhënie shpirtërore e risolli këtë balerinë në jetë dhe pas gjashtë muajve ajo iu kthye përsëri skenave të teatrove të botës.

Të dhëna

Faqe224
Titulli origjinalGlobus R
Viti i Botimit2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri