Kalorësit e stuhisë, normandët, frankët dhe shqiptarët Shiko më të madhe

Kaloresit e stuhise, normandet, franket dhe shqiptaret

Luan Rama LUR0017

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo ese historike u referohet betejave të mëdha historike, luftrave të mëdha detare në brigjet e Ilirisë dhe në bedenat e fortesave mesjetare shqiptare, rrethimi i kështjellave apo luftrat e stratiotëve shqiptarë nën flamurin e mbretërve të shumtë të Francës, përplasjet e perandorive apo dy Kishave të mëdha, Romës dhe Konstantinopojës. Të gjitha këto është vështirë t’i imagjinosh pas kaq kohësh me përmasat e tyre të vërteta.

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët270

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vetëm filmat historikë mund të përcjellin një lloj imazhi të përafërt për një epokë historike, që vështirë ta rrokësh në dimensionet e veta. Shumë personazhe historike të pikëtakimeve franko-shqiptare gjatë dhjetë shekujve të fundit kanë rënë në errësirën e harresës. Historia sikur është shuar. Nëse kemi të përshkruar personazhe si Robert Guiscard, Bohemond apo Charles d’Anjou, nuk kemi përshkrime sesi ishin princat e hershëm shqiptarë si, kontët Topiajt, Muzakajt, Bua apo Gropajt, Balshajt, Shpatajt, Spanët, Jonimajt, Zakariajt, etj. E megjithatë jo pak emra, apo të tjera dëshmi të arkivave të Vatikanit, Venecies, Napolit, Francës apo të kryeqyteteve të mëdha të Evropës, na tregojnë se këto pikëtakime kanë ende çfarë të na dëshmojnë, ato dëshmojnë historinë dhe trashëgiminë, duke shërbyer njëkohësisht si piketa që i flasin të ardhmes.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët270
Titulli origjinalGlobur R
V. Bot2010
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri