Vejushat e se Enjtes Shiko më të madhe

Vejushat e se Enjtes

Claudia Pinero BD0319

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Pas mureve të lartë rrethues, përtej kangjellave që mbikëqyren nga roja të armatosura, ndodhet komuniteti i Altos de la Kaskadës. Jashtë, rruga, mjerimi i lagjes Santa Maria de los Tigresitos edhe, akoma më tej, Buenos Airesi kaotik. Brenda, aroma e jaseminëve, tingujt e një natyre tërësisht të pandotur, gumëzhima e makinave elektrike, bari gjithnjë i gjelbër i golfit, vilat luksoze, vezullimet e ujit të valëzuar të pishinave.

Më shumë detaje

501 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994302314

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Atje shkojnë të banojnë familje që duan një jetë të shëndetshme, të lumtur, të përbërë nga sporti, darkat, bisedat përpara një filxhani çaji dhe leksionet e kopshtarisë dhe pikturës. Virxhinia Guevara ka hapur një agjenci pasurish të paluajtshme pasi i shoqi, Roni, ka humbur çuditërisht punën. Por del se është një punë aspak e lehtë. Në La Kaskada, në fakt, rregullores së ngjeshur të shkruar i shtohet një rrjet i dendur normash të fshehta, sepse fqinjë janë miqtë dhe miq janë fqinjët, dhe nuk mund të tolerohet që të kapërcehet numri maksimal i lejuar i hebrenjve: janë ndërkaq Uroviçët, Ernestoja dhe Mariana Andradeja kanë birësuar dy fëmijë, Ramonën dhe Pedron, por gjykatësi nuk i ka lejuar ta ndryshojnë atë emër aq të rëndomtë, Ramona. Pastaj janë Tanoja dhe Tereza Skalja, ai gjithnjë fitues në tenis, ajo kultivuese e jashtëzakonshme fidanësh, lehet artistike të së cilës janë më të kërkuarat në komunitet. Shumë familje, secila me veset e veta private dhe virtytet publike, por të gjitha të bashkuara nga një dëshirë e egër: të ndajnë një stil jetese të lartë dhe kurrë të rëndomtë, dhe sidomos ta mbajnë përgjithmonë, me çdo çmim. Ndonëse në botën e jashtme shumëkombëshet po e braktisin vendin, monedha duket se nuk mban më, ndërsa një tufë terroristësh sapo ka shembur, aq larg dhe aq pranë, kullat e Nju-Jorkut. Brenda, atje ku këto lajme humbasin në radhën e kronikave të transmetuara nga ata pak televizorë të ndezur, burrat vazhdojnë të mblidhen çdo javë në shtëpinë e Tano Skaljës, larg syve të fëmijëve dhe grave, të cilat, të përjashtuara nga grumbullimi mashkullor, vetëpërkufizohen me ironi si vejushat e së enjtes. Por në njërën prej këtyre mbrëmjeve rutina thyhet papritmas. Ndërsa trupat e tre miqve fundosen në ujin e pishinës më të bukur të lagjes, ana e errët e një jete të përsosur fillon të dalë në sipërfaqe.

Të dhëna

Faqe304
ISBN9789994302314
Viti i Botimit2011
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAdrian Beshaj