Cmim i reduktuar! Nata e mëkatit Shiko më të madhe

Nata e mekatit

Tahar Ben Jelloun TO0261

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Me një talent të denjë për Një mijë e një net, Tahar Ben Jalloun na tërheq në një Marok tundues, ku ndërthuren dhuna, erotizmi, feja dhe magjia.

Më shumë detaje

1 Artikull

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena

680 Lekë

-20%

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Nata e Mëkatit, është pikërisht nata kur Zina u ngjiz. Shenja e parë e këtij mallkimi qe dita kur ajo lindi, ditë që shënjoi edhe vdekjen e gjyshit të saj.

Që prej asaj kohe, nga Fesi në Tanzhei, dëgjohen zëra që tregojnë legjendën misterioze të kësaj bukurosheje me sy të hirtë, e cila magjepste zemrat e burrave për t’i shkatërruar më pas.

Me një talent të denjë për Një mijë e një net, Tahar Ben Jalloun na tërheq në një Marok tundues, ku ndërthuren dhuna, erotizmi, feja dhe magjia.

“Atdheu ynë është një libër, një ëndërr sentimentale, një iluzion që qarkullon në shumë gjuhë.”

Tahar Ben Jelloun

“Me kurajën e saj erotike, me feminizmin dhe misticizmin e saj, Nata e mëkatit është një libër i pushtuar nga poezia.”

L’Express

Fragment nga Libri

E dua lirinë po aq sa jetën. Marr frymë vetëm kur jam e lirë, pa shtrëngime, pa detyrime sociale dhe familjare. Prindërit e mi e kanë kuptuar këtë gjë dhe më lënë të lirë të veproj sipas dëshirës. Nuk u shkaktoj telashe të mëdha përveç thashethemeve të komshinjve. Në këtë pikë, jam e huaj.

I thashë mamasë, që vështronte nga dritarja: “Më duket se kam rënë në dashuri!”. Ishte për të qeshur. Ishim njohur vetëm para një ore dhe unë shpallja se kisha rënë në dashuri me të. Kishte të ngjarë që ashtu po ndodhte: më fliste për dashuritë, zhgënjimet dhe vuajtjet e tij. Përdorte të njëjtat fjalë si femër. Më kapte dorën. Unë skuqesha. Nuk dëshiroja të shkoja më larg me të. Kërkoja diçka tjetër. E adhuroja, vetëm e adhuroja. Ishte një lloj turbullimi që vërtitej rreth tij. Nuk duhej kapërcyer caku. Intuita ime ishte e fortë. Jo seks me Hoze Luis de Leonin. Seksi nuk duhej ngatërruar me ndjenjat. Kisha emocione kur e takoja. Seksi do t’i shkatërronte. Tek ai më pëlqente prania, sharmi, delikatesa e gjesteve, njohuritë e tij kulturore.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe328
V. Bot2016
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat12 x 20
PërkthyesiNonda Varfi
RomanSagë&Histori