Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut Shiko më të madhe

Jeta, loja dhe vdekja e Lul Mazrekut

Ismail Kadare BO0099

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Është një nga kryeveprat kadareane. Romani përshkohet nga tiparet më të mira të prozës së shkrimtarit: stili narrativ i tejdukshëm, lehtësia me të cilën jepet bota perceptuale dhe shqetësimet ekzistenciale të personazheve, duke bartur një poetizëm krejt specifik dhe të nginjur përplot metafizikë.

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
Fletët240
ISBN9789992753048

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Me një zhargon që shpërfaqet natyrshëm dhe rregullisht gjatë gjithë romanit, ngjarjet janë vendosur pas një konceptimi dypërmasor. Lëmi i ngjarjeve vërtitet në një hapësirë kohore në më të shumtën e rasteve pas viteve '80 dhe ka të bëjë pikërisht me valën e arratisjeve në kufi, çka përbën, qysh në krye të herës, një opozicion konfliktual të personazhit kryesor dhe realitetit që ofrohet në cilësinë e dramës për të mishëruar personazhin.

Mes gjithë atij realiteti tmerrues që tani rron veç në kujtime, nuk mungojnë të vijnë batuta e fjalë plot humor, që nga shprehjet e rrugës e deri te bejtet e momentit, e më pastaj te këngët e dashnorëve të pikëlluar.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët240
ISBN9789992753048
Titulli origjinalOnufri
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri