I ri Nen hijen e shumicave të heshtura Shiko më të madhe

Nen hijen e shumicave të heshtura

Jean Baudrillard A-005967

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Nga librat më të rëndësishëm të filozofit të madh francez të gjysmës së dytë të shekullit XX, Zhan Bodrijar (Jean Baudrillard).

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

2 Lindje 2 Perendim
ISBN97899928298058

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Një libër për shoqërinë, por më shumë se një tekst sociologjik, është një filozofi e shoqërisë. Botuar më 1978 për të shpjeguar Francën dhe Evropën e asaj kohe, vepra pas pothuajse 50 vjetësh, është aq aktuale për Shqipërinë e sotme.

Duke qenë se shpjegimet e Bodrijarit për mënyrën sesi janë transformuar themelet e shoqërisë perëndimore që prej fundit të Mesjetës mbështeten tek zëvendësimi i vizionit modern për shoqërinë me vizionin postmodern, ky tekst është një mundësi të artë për lexuesin shqiptar për të kuptuar dallimet mes Modernes dhe Postmodernes.

Meqë publiku ynë dhe fatkeqësisht edhe elita shqiptare, këto dy terma i merr si të ngjashme apo të ndërkëmbyeshme mes tyre, ndërkohë që diferencat mes tyre janë thelbësore.

Bodrijar tregon disa prej këtyre diferencave, duke argumentuar sesi prej kalimit nga Modernia në Postmoderne, kanë ndryshuar konceptet e Ekonomikes, Politikes dhe Sociales.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe99
ISBN97899928298058
RedaktoriRudian Zekthi
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKlajd Bylyku