Cmim i reduktuar! Po tani nga do t’ia mbash Shiko më të madhe

Po tani nga do t’ia mbash

Hans Falada BAR008

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Fadala është nga të paktët shkrimtarë gjermanë që ka arritur që të përshkruajë me realizëm të thellëd he plasticitet të pashoq vuajtjet dhe gëzimet e njerëzve të thjeshtë, mbërthimin pas traditës, hutimin përballë të jashtëzakonshmes, kokëngjeshjen për të treguar se duan të mbështeten pas të fortëve. Ky roman trajton fatet e shtresës së mesme në kohën e krizës së vitit 1929, pas të ashtuquajturës e premtja e zezë në bursën e Nju Jorkut. Falada e ka lexuesin në Shqipëri pasi vepra e tij është përkthyer mjeshtrisht nga Robert Shvarc para dhe pas viteve ‘90 

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bargjini
ISBN9789992777095

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Faqe391
ISBN9789992777095
Titulli origjinalBargjini
RedaktoriHilda Basha
Viti i Botimit2002
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI dytë
PërkthyesiRobert Shvarc