ILLZ nr. 6 Shiko më të madhe

ILLZ nr. 6

BKP0018

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 6

Më shumë detaje

6 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbajtja e revistës nr. 6 “Illz”

Viktor Hygo - Nga Fjalimi i përmotshëm në funeralin e Honore De Balzak

Agron Tufa - Letër Gencit dhe Vilsonit në 40-vjetorin e pushkatimit

Paul Auster - Uri për rrëfime (shqipëroi Granit Zela)
Uiljam Folkner - Mbi kritikën (shqipëroi Granit Zela)

Natasha Lako - Kur avitet bota
Ridvan Dibra - Dy poema

Aleksandar Prokopiev - Inovatorët e lodhur
Mehmet Elezi - Çmitizimi

Ivo Andrić - Etja (perktheu Ben Andoni)
Mehmet Kraja - Tre tregime: Kosova; Astrologu; Lashtësi
Zija Çela - Shul e Shul

Shkrimtari është fat i vetvetes - Dialog i Luan Staroves me Fatmir Sulejmanin

Akademik Ferid Muhiq - Për shpirtin e pastër të popullit
Afrim Rexhepi - Grotesku i romaneve të Luan Starovës
Fatmir Sulejmani - Receptimi kritik europian i veprës së Luan Starovës

Luan Starova - Kurbani Ballkanik (Fragment nga romani)
- Librat e Babait (Fragment nga romani)
- Koha e Dhive (Fragment romani)

Arjola Zadrima - Ortek vjeshte
Prenci Ahmet - Atdheu
Entela Kasi - Daullet prej Lëkure Njerëzish
Parid Teferici - Shija Shqip
Petraq Risto - Në Fund të rrugës
Sokrat Habilaj - Frymo dhe për mua

Luan Rama - Romain Gary, një shkrimtar, një bohem

Mateja Matevski - Poezi
Aleksandar Qotriç - Mendime të rënda (Aforizma) përktheu Namik Dokle
Anna Blandiana - Elegjia mëngjesore (përktheu Agron Tufa)
Ivan Xheparovski - Çkyçja dhe Kyçja (përktheu Salajdin Salihu)
Tasos Livadhitis - Rojtari i ditëve (Shqipëroi: Enela Allkushi)
Gonca Özmen - Perëndimi i dashurisë (Shqipëroi Rozana Belli)

Istref Haxhillari - Kuajt e natës

Adi Adivije Hoxha - Në rrokullimë kohe
Drita Ademi - Të kam pa andërr
Lumturi Ymeri Bersava - Lermëni…
Valbona Hykaj - Mos o Zot
Zaide Noka - Nuk ka kohë

Granit Zela - Lugati
Skifter Këllici - Shpagimi

Arben Prendi - Kandili i Argjandit dhe Loja e Mbasdrekës të M. Camajt

Adijata Ibrishimoviç-Shabiç - Je apo nuk je njeri
Shefqet Dibrani - Shpërfytyrimi i Kohës përmes prostitucionit institucional
Shefqet Meko - “Rikosheta” poetike e Ahmet Prençit

Të dhëna

Faqe250
ISBN25207571
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë