ILLZ nr. 5 Shiko më të madhe

ILLZ nr. 5

BKP0017

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 5

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbajtja e revistës nr. 5 “Illz”

Gjergj Fishta - Një libër imoral i ban ma keq shtetit se një kryengritje

Ernest Koliqi - Tregtar flamujsh

Toni Morrison - Shkrimtarët që përballen me rrezikun
Aleksandër Solzhenicin - Të jetosh pa gënjeshtër

Petrit Ruka - Bëj durim i Tepelenti im, Qazim Shemaj!

Miftar Spahija - Terri asht dritë… (Fragment “Arbanët e Curranët”)

Luan Rama - Casares dhe gratë që donte aq shumë Kamy
Maria Casares - Rezidente e privilegjuar
Léon Rey - “Natën në Louvre” ose Historia e balerinës Lucette

Azem Shkreli - Poezi
Fahredin Gunga - Poeme
Rrahman Dedaj - Poezi

Ernest Koliqi - Migjeni dhe unë
Sazan Goliku - Simbolika e poezisë së Rrahman Dedajt

Janis Ricos - Poezi
Rose Ausländer - Poezi

Roland Gjoza - Nuk shoh lëvizje letrare në Shqipëri – Intervistë

Arif Demolli - Përrallë për Urithin dhe Minjtë
Faik Ballanca - Idhulli i Robit

Spiro Gjoni - Faik Ballanca - Paradigmat e një krijimtarie

Demir Gjergji - Poezi
Erenestina Gjergji Halili - Poezi

Namik Dokle - Lulet e Skajbotës (Fragment romani)
Rudi Erebara - Epika e Yjeve të mëngjesit (Fragment romani)

Basri Çapriqi - Poezi
Eqrem Basha - Poezi
Skënder Zogaj - Poezi
Salajdin Salihu - Poezi

Afrim A. Rexhepi - Estetika është fiziologjike
Prof. Dr. Shaban Sinani - Letërsia e vjetër shqipe në shkrime e tejshkrime të Rexhep Ismajlit

Agim Gjakova - Kodra, Tregim
Butrint Berisha - Mbreti pinte shumë cigare, Tregim
Luan Rama - Murgu i malit të shenjtë…, Tregim
Sotir Athanasi - "Romancë parisjene", Tregim

Brunilda Mustafa - Poezi
Eltona Lakuriqi - Poezi
Fiqirete Kukli - Poezi
Liljana Furrxhiu - Poezi
Mirja Mehmeti - Poezi
Rudina Mërkuri - Poezi

Miho Gjini - Equus - Drama e dramave të njeriut
Xhahid Bushati - Esat Oktrova, Vitet E Arta Të Regjisorit

Agim Baçi - George Oruell: Makthi i parashikimit tronditës
Lazër Stani - “Ora e Zooparkut”, e Zija Çelës, një libër që të lexon
Sherif Selimi - Surrealizmi- si formacion stilistikoro-letrar
Vaid Hyzoti - Përshkëndija poetike e ”Çiftelisë” së Silvana Berkit

Flamur Maloku - Ideologjia e tjetrit në letërsinë shqipe
Prof. Dr. Gjovalin Shkurtaj - “Balta e arave”… të Dritero Agollit

Mate Grbavac - “Parisi kot”, Roman bashkëkohor në çdo pikëpamje
Qirjako Ikonomidhi - Udhëtari i Bukfjalës
Sherif Selimi - Narrativet e Agim Morinës

Të dhëna

Faqe240
ISBN25207571
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë