Standard e neostandart (Prirje vetestrukturuese te shqipes se sotme) Shiko më të madhe

Standard e neostandart (Prirje vetestrukturuese te shqipes se sotme)

Ledi Shamku-Shkreli BCA042

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Mjaft probleme aktuale të Kodit Standart kanë ardhur si rezultat i ndërprerjes së bashkëveprimit të tij me bazën historike të shqipes së kultivuar, ndërsa lidhur me Gjuhën Letrare, problemi i vërtetë i saj sot është ngurtësia në strukturë, pasojë e hegjemonisë së Kodit Standart ndaj saj dhe ndaj çdo forme tjetër të demokracisë gjuhësore.

Më shumë detaje

4 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-64-0

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Libri nënvizon risinë e termit neostandard, tregues i tejkalimit të gjendjes së ngurtësuar, që nënkupton zakonisht vetë koncepti standard. Marrëdhëniet ndërmjet dialekteve të shqipes dhe shqipes standarde përbëjnë një nga argumentet më të rrahura të debatit kulturor në Shqipëri, këta 20 vitet e fundit. Gjuha standarde hyri në fuqi në Shqipëri që nga 1952 dhe u riafirmua me forcë në Kongresin e Drejtshkrimit, më 1972, duke lënë një seri problemesh të pazgjidhura. Shamku-Shkreli në veprën e saj thekson se ndërhyrjet e mbështetura në parimin e funksionit si dhe lejimi i formave dysore me të drejta qytetarie të barabarta në Normën Standarte, nuk e cënojnë aspak normën, as nuk e çrregullojnë atë, por përkundrazi rrisin rrezen e saj të veprimit.

Të dhëna

Faqe263
ISBN99927-33-64-0
Viti i Botimit2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë