Shtate vjet prolog : rravgime sociolinguistike ne leme te shqipes Shiko më të madhe

Shtate vjet prolog : rravgime sociolinguistike ne leme te shqipes

Ledi Shamku-Shkreli BCA039

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Para se të bihet pre e alarmeve për bjerrje gjuhe, a jemi ndalur të vëzhgojmë pa paragjykime e me mjete shkencore si po e flasin shqipen shtresat e ndryshme socialkulturore? Si po vetërregullohen de facto shqipfolësit, që me instiktin e gjuhës amtare e ndiejnë se standardet që njësuan shqipen nuk u mjaftojnë më për të pasqyruar një jetesë ndryshe?

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN978-99927-33-62-4

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Shtatë vjet prolog është një përmbledhje e përzgjedhur e publicistikës gjuhësore të autores, botuar në shtypin e përditshëm gjatë viteve 1998-2005. E përbashkëta e shkrimeve të kësaj përmbledhjeje është domosdoshmëria e rishikimit të shkencës së gjuhësisë në Shqipëri, kalimi i pashmangshëm i saj nga gjuhësi preskriptive në gjuhësi deskriptive; çka kërkon medoemos rishikimin e rolit të gjuhëtarit dhe rivlerësimin e fuqisë së shoqërisë në shqipen e përbashkët që ajo formëson përditë. E sigurisht e gjitha kjo kërkon metoda e mendësi të reja shkencore.

Të dhëna

Faqe168
ISBN978-99927-33-62-4
Viti i Botimit2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë