I ri Tej Prologut - Shqipja dhe çështje të metodës Shiko më të madhe

Tej Prologut - Shqipja dhe ceshtje te metodes

Ledi Shamku – Shkreli BCA102

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky botim del nga kornizat standarde të katedrave akademike dhe shtron një çështje urgjente: studimin e gjuhës shqipe. Është thirrje për një metodë të re të studimit të gjuhës tonë si dhe vetëdijësimin e shqipëfolësve në përdorimin e gjuhës sipas situatave gjuhësore në të cilat komunikojnë. Njëherësh, Ledi Shamku – Shkreli apelon edhe për thjeshtimin e alfabetit të shqipes, një kërkesë jo thjeshtë provokative.....

Më shumë detaje

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Çabej
ISBN9789995635313

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

"Shekulli XX për gjuhësinë mund të konsiderohet si shekulli i artë sa i takon zhvillimeve në fushë të metodave. E para dhuratë e këtij shekulli qe dallimi mes preskriptivizmit dhe deskriptivizmit gjuhësor.

Zhvillimet e mandejme të metodave e sidomos qasjet e Sociolinguistikës bënë të mundur që dikotomia mes ligjërimit të shkruar dhe atij të folur të vërehej si pjesë e proceseve aktive gjuhëfarkuese, së bashku me ndryshimet në rrafshet e tjera.“Tej prologut” i kushtohet i gjithi çështjeve të metodës në studimet e realieve tona gjuhësore. Pa paragjykim e duke iu përmbajtjur bindjes se përcaktimi i metodës kushtëzohet krykëput nga vrojtimi i fakteve gjuhësore konkrete".

Të dhëna

Faqe365
ISBN9789995635313
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë