Cmim i reduktuar! Fjalet e Ajnshtajnit : gjuha e shkences midis perpikerise dhe poezise Shiko më të madhe

Fjalet e Ajnshtajnit : gjuha e shkences midis perpikerise dhe poezise

BDI0064

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Të bësh shkencë do të thotë të komunikosh shkencë. Autorët hulumtojnë karakteristikat e gjuhës shkencore, duke u ndeshur me problemin e komunikimit të shkencës. Libri ndahet në dy pjesë. Në të parën, gjejmë shtatë rrëfime për shkencëtarë dhe idetë e tyre, nga Lavoiser-i te Gell-Mann-i, nga Claude Shannon-i te Renë Thom-i.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN978994346264

553 Lekë

-15%

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Fjalët e protagonistëve të shkencës shërbejnë për t'iu futur temave të mëdha - metafora, ligjërimi, bukuria - të analizuara në pjesën e dytë. Ligjërimi i shkencës nuk mund të përjashtohet nga një nivel ambiguiteti, i quajtur "poetik", që i siguron qëndrueshmërinë. Një komunikim i efektshëm rifiton referimin me përvojën e përditshme dhe me përfytyrimin kolektiv; niveli poetik, në këtë kuptim, është thjeshtëzuar nga metaforat me të cilat shkenca, dhe pra komu-nikimi i saj, është i pasur: vrima të zeza, shije dhe ngjyrë e quark-eve, numra të bollshëm dhe binjakë, sa për të dhënë disa shembuj.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe198
ISBN978994346264
RedaktoriAgim Doksani
V. Bot2007
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMariana Ymeri