Fjale dhe shprehje latine Shiko më të madhe

Fjale dhe shprehje latine

Taras Begeja BDI0063

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Shpeshherë na tërheqin vëmendjen ata njerëz që përdorin në ligjërimin e tyre fjalë e shprehje latine. Ne i shohim e i dëgjojmë me njëfarë respekti edhe për vetë sugjestionimin që të krijon dija për kulturën, artin e mitologjinë antike. Vetë fakti që ato janë përcjellë deri në ditët tona, flasin qartë për vlerat e tyre, që u kanë rezistuar kohërave, madje edhe sot e kësaj dite përdoren e vlerësohen.

Më shumë detaje

10 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
Fletët56
ISBN9992759410

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Latinishtja u bë gjuha mbizotëruese në të gjithë Europën Perëndimore duke u përdorur jo vetëm në shkolla, por edhe në diplomaci deri në shek. 18. Sot, ajo vazhdon të përdoret në përgjithësi në liturgjinë kishtare. Mësohet nga grupe të veçanta në shkolla e universitete. Në mjekësi, farmakologji, botanikë e biologji, termat janë kryesisht në latinisht, në jurisprudencë ka mjaft përkufizime në latinisht. Simbole shtetesh, qytetesh, institucione, monumente, medaljone etj. kanë të gdhendura shprehje latine, pra një gjuhë e "vdekur" që vazhdon e përdoret në mbarë globin. Mjaft oratorë në fjalimet e tyre përdorin fjalë dhe shprehje latine.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët56
ISBN9992759410
RedaktoriIlir Kanini
V. Bot2004
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë