Shqipëria e Auguste Dozon Shiko më të madhe

Shqiperia e Auguste Dozon

Luan Rama LUR0016

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Dozon ishte mik me rilindasit e njohur si Naim Frashëri dhe Kostandin Kristoforidhi, të cilët ishin bashkëpuntorët e tij dhe kishte kontakte me shumë nga rilindasit e tjerë në diasporën shqiptare.

Më shumë detaje

50 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët721

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Auguste Dozon është një nga konsujt franceze në Janinë që iu përkushtua kulturës shqiptare, veçanërisht përrallave, këngëve popullore, zakoneve të dasmave etj, autori i « Manuali i Gjuhës shqipe », apo « Përralla shqiptare » për çka dhe u vlerësua me çmimin « Volney » nga Akademia Franceze e asaj kohe. Eshtë i pari francez që boton në frëngjisht përrallat shqitare si dhen jë fjalor të gjuhës shqipe.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët721
Titulli origjinalLes Livres Rama
V. Bot2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri