Lahuta dhe vurratat Shiko më të madhe

Lahuta dhe vurratat

Danilo Kiš (Danilo Kish ) A-000381

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Me dy ese nga Milan Kundera dhe Josif Brodskij shkruar mes viteve 1980-1986, gjashtë tregimet e këtij libri (si dhe një prozë dypjesëshe, A dhe B, që në dorëshkrim është pa titull) janë transkriptuar nga dorëshkrimet e Kishit, pas vdekjes së tij më 1989. Disa syresh janë autobiografikë. Të tjerët ringjallin kujtimin e disa shkrimtarëve europianoqendrorë, si Odon- von Horvath-i dhe Endre Ady (Apatridi), Ivo Andric-i (Borxhi) e Piotr Raëicz-i (Juri Golei); hija e Sinjavskit ndehet tejpërtej tregimit-ëndërr Maratonisti dhe gjyqtari. Danilo Kis "mund t'ia lejojë vetes ta trajtojë tragjedinë si zhanër, dhe arti i tij është më shkretues se çdo statistikë."-Josif Brodski “Një prej gjigantëve të prozës europiane të gjysmës së dytë të shekullit XX.”

– Charles Simic

100 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928455451

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe115
ISBN9789928455451
V. Bot2019
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë