Cmim i reduktuar! Pikellim dhe arsye Shiko më të madhe

Pikellim dhe arsye

Josif Brodskij A-007378

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ne kete antologji eseistike vijne te perzgjedhur nga Aleph disa nga esete me te spikatura te Josif Brodskij per letersine, poezine, personazhe te shquara ne histori, per situata dhe gjendje njerezore.  

Më shumë detaje

995 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928439598

1 125 Lekë

-25%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Koment nga autori

E vetmja gjë që mund t'ju paqëtojë me një gjendje të tillë është ajo arsye e thjeshtë që – për arsye para së gjithash stilistike – shkrimtari nuk mund të flasë për shkrimtarin, veçanërisht – poeti për poetin; dhe se, po të ishin në këtë tribunë Osip Mandelshtami, Marina Cvjetajeva, Robert Frost – i, Ana Ahmatova, W. H. Auden – i, nëse padashje ata do të kishin folur për veten e tyre, do të ndienin gjithashtu njëfarë sëkëlldie...

Nëse ekziston bota e përmatanshme – dhe unë nuk jam më shumë në gjendje t'ua refuzoj atyre jetën e përtejshme, sikundër nuk jam në gjendje të harroj ekzistencën e tyre në këtë jetë – pra, nëse jeta e përmatanshme ekziston, shpresoj atëherë që ata të më ndiejnë për cilësinë e asaj që do të marr të parashtroj: në fund të fundit, vlera e profesionit tonë nuk matet me sjelljen në tribunë.

Përmbajtja e librit

• Një dhomë e gjysmë

• Arrati nga Bizanti

• Më pak se një

• Katastrofa në ajër

• Udhërrëfyes për qytetin e riemërtuar

• Trofetë e luftës

• Tipar jo i zakonshëm

• Mbi një poezi

• Përtej një pulle postare

• Konstandin Kavafis: kënga e lavjerrësit

• Profili i Kilos

• Altra ego

• Kushti të cilin e quajmë mërgim

• Nëntëdhjetë vite më vonë

• Letër Horacit

• Homazh për Mark Aurelin

• Pikëllim dhe arsye

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe584
ISBN9789928439598
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKorab Hoxha, Agron Tufa, Bardhyl Londo, Musa Methasani, Romeo Çollaku, Arnisa Hoxhalli, Doklea Shehu, Gentian Çoçoli, Elvana Tufa, Viola Adhami