Krijesa te flakes Shiko më të madhe

Krijesa te flakes

Hugo Von Hofmannsthal A-000382

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Është një prej legjendave të letërsisë moderne europiane që e kapërceu kohën. Në dekadën përmbyllëse të shekullit XIX, intelektualët e rinj vjenezë -Jung-Ëien - u tronditen nga ardhja e një ylli të ri mes tyre, që shfaqet pas pseudonimit Loris, poezitë lirike të të cilit, në atë frymëmarrjen e tyre të shprehjes dhe pozës klasike, bashkonin mrekullisht shpirtrat e Goethe-s dhe Holderlinit.

Më shumë detaje

999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928323040

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Ata shtangen kur mësojnë se ky poet i ri është një shtatembedhjete vjeçar, nxënës në shkolle të mesme. Kush është ky djalë magjik, ky Hugo von Hofmannsthal? Arthur Schitzler-i flet për 'mrekulline Hofmannsthal' dhe, nga ana tjetër, Stefan George çmendet pas tij, e quan im binjak'. E nëse Hugo von Hofmannsthali nuk do të ekzistonte, atëherë Thomas Mann-i do ta kishte shpikur.

`Tmerri i afrimit të dehumanizimit, tmerri i pllakosjes së heshtjes së njerëzimt, tmerri i vuajtjes njerëzore që e shpallte veten ngado; e gjitha kjo para-keqardhje gjendet e ngjizur thellë tek vepra e Hofmannsthalit dhe e bën këtë shkrimtar edhe më poetik se James Joyce.

HERMANN BROCH

'Hugo von Hofmannsthal për shumë arsye është ndër shkrimtaret madhorë të Europes...'

S. EL1OT

`Letra e Lord Chandos-it e përkufizoi temën e letërsisë moderne me një qartësi dhe kurajo që nuk është parë deri më sot '

STEPHEN SPENDER, THE NEË YORK TIMES 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe332
ISBN9789928323040
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë