O baba koak Shiko më të madhe

O baba koak

Bernardo Atxaga A-007245

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Obabakoak është një roman vezullues, i paparashikueshëm për jetën në Obaba, një fshat bask i largët dhe ekzotik. Babai i i një djaloshi ende në bankat e shkollës, një inxhinier i njohur minierash, e rrit të birin me trillime mbi jetën që e pret, një ambientalist i pafat shpëton përditë hardhuca të padëmshme ndërsa një mision shpëtimi i një ekspedite zvicerane për ngjitje malore në Nepal, përfundon në mënyrë fatale.

Më shumë detaje

999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928323149

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Obaba banohet nga njerëz të thjeshtë, por edhe intelektualë, nga barinj dhe nxënës çapkëne shkolle, ndërsa të gjithë, që nga një shur për nxënë e deri tek një xhuxh i kulturuar, por i urryer, që enden nëpër faqet e këtij libri të çuditshmë. Trazimet që ndihen nga një rrymë e errët e cila rrjedh ndën jetën e atyshme, përzihen me çastet plot humor të mençur në këtë kolazh verbues historish, thashethemesh, fragmente ditaresh dhe teorish letrare, të gjitha të bëra bashkë nga zëri i veçantë, i shtruar, ironik i te madhit Bernardo Atxaga. Obabakoak është një vepër e paharrueshme nga një romancier i madh ndërkombëtar, të cilin e famshmja The Observer, e renditi ndër njëzetë e një shkrimtarët më të mirë të shekullit XXI.

Reviews

"Atxaga e mban gjithë vëmendjen tek zeja e tij e kulluar, te kontrolli plotë që ai shfaq kudo në vepër".

- The Independent

"Atxaga është shkrimtar i shkëlqyer novator... ai e kupton saktë natyrën e rrëfimit dhe është njëkohësisht mjaft tërheqës dhe plot humor të vrazhdë."

- A.S. Byatt

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe327
ISBN9789928323149
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë