Cmim i reduktuar! Kujtimet e se ardhmes Shiko më të madhe

Kujtimet e se ardhmes

Sigizmund Krzhizhanovski A-000383

Libër i ri

2 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928323156

1 104 Lekë

-8%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Të shkruara në Moskë në vitet '20 - por të cilësuara nga censura e kohës tepër subversive, sikur dhe thjesht për t'u dërguar për mendim tek ndonjë botues - novelat dhe tregimet e shquara në këtë libër, sprovojnë gjithë imagjinatën e pakufishme të Sigizmund Krzhizhanovskit, humorin e zi dhe ironinë të cilat të lënë pa frymë: një burrë humb rrugën në mbeturinat e mëdha të zeza të dhomës së vet të vogël; e famshmja Kulla Eifel rend e çoroditur; një shpirt dashamir ëndërron të shesë gjithçka që nevojitet për të kryer vetëvrasje; një pasagjer i hutuar merr trenin e gabuar dhe udhëton nëpër një vend ku nata është ditë, makthet janë realitet dhe shpinat e të gjitha fakteve janë thyer; një njeri që kërkon punë merr drejtimin për nga logjika, por nuk bashkohet me të pasi nuk ka asnjë siguri nëse logjika do të mbijetojë; një kufome të shoqërueshme i mungon funerali i vet; një shpikës përndritet një grimherë nga rrezatimi i largët të ardhmes komuniste.

"Çuditërisht këto krijime të rralla adresojnë me përpikmëri trazimet dhe preokupimet e lexuesit të shekullit XXI"

- Robert Chandler Financial Times

"Krzhizhanovski, i krahasuar kaq shpesh me Borgesin, Kafkan, Poen, Gogolin dhe Beckettin, ka një prozë krejtësisht të pangatërrueshme, mbështetur në bashkimin e herezisë, logjikës dhe fantazmagorisë..."

- Natasha Randell BookForum

 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe346
ISBN9789928323156
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë