Lundrimi drejt Bizantit Shiko më të madhe

Lundrimi drejt Bizantit

William B. Yeats ALE0003

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo është e para përmbledhje e autorit W. B. Yeats-it në gjuhën shqipe. Ky vëllim me vepra të zgjedhura përfshin poezitë më antologjike të poetit. Por edhe disa pjesë dramatike, pjesë të pashmangshme të krijimtarisë së tij.

Më shumë detaje

5 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928439512

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Dr. Flannery, drejtor ekzekutiv i Yeats Foundation në SHBA, në parathënien e tij enkas për këtë botim, thekson ndër të tjera se Yeats është bindshëm poeti më i madh i shekullit të 20. Ai kaloi një jetë jashtëzakonisht të pasur e produktive; është themeluesi dhe fari i Ringjalljes Letrare Irlandeze dhe i Teatrit Abbey, Teatrit Kombëtar të Irlandës; atdhetar, shkrimet e të cilit frymëzuan intensivisht betejën e Irlandës për vetëvendosje politike; ka qenë anëtar i Senatit më 1922, kur Irlanda fitoi lirinë 700 vjet pas administrimit të huaj. Yeatsi ishte edhe folklorist e mitolog, si dhe një studiues i misticizmit Oriental e Perëndimor. Tek ai përmblidhet aktiviteti i njeriut poet, dramaturgut, njeriut të teatrit dhe aktivistit kulturor.

Në këtë analizë, Flannery i paraqet lexuesit shqiptar përnderimin e mjaft poetëve madhorë ndaj figurës së Yeats-it. Ai e veçon këtë poet duke u shprehur se Irlanda moderne, që sot njihet në rang ndërkombëtar për kontributin e shquar në letërsi, dramë, muzikë e kinema, i detyrohet shumë Yeatsit. Sikundër vëren Seamus Heaney: “Në veprën e Yeatsit ishte fillimi i zbulimit të besimit tonë në vetvete, në terrenin e në ligjërimin tonë, anglez apo irlandez”. Ndërsa T.S.Eliot e mendonte Yeatsin si themelor për të kuptuar krejt botën moderne: “Yeats ishte një nga të paktët, historia e të cilit është ajo e epokës sonë si pjesë e ndërgjegjes së një epoke që s’mund të kuptohet pa ta.”

Botimi i antologjisë “Lundrimi drejt Bizantit” plotëson një boshllëk në njohjen e letërsisë irlandeze dhe botërore. Kritikët kanë theksuar se krejt arti irlandez nuk mund të njihet pa përthithur veprën e bardit kombëtar Yeats.

Të dhëna

Faqe124
ISBN9789928439512
Titulli origjinalAleph
Viti i Botimit2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiIdlir Azizaj