Lufta ime – Libri 1 Shiko më të madhe

Lufta ime – Libri 1

Karl Ove Knausgaar A-007383

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri paraqet para lexuesit shqipëtar romanin autobiografik gjashtë vëllimësh të shkrimtarit të famshëm norvegjez Karl Ove Knausgaard që u shndërrua rrufeshëm në fenomenin më të madh letrar europian dhe botëror që kur hyri shekulli XXI.

Më shumë detaje

999 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Aleph
ISBN9789928323019

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Provokues i skajshëm, i pamëshirshëm në realizmin vetjak, kjo kryevepër ala Marcel Proust - sepse prej A la recherche du temps perdu të Proustit është frymëzuar - e rrallë për nga origjinaliteti dhe trysnia e brendshme letrare, është një vepër e parezistueshme për lexuesin e shekullit të ri.

I patrembur ndaj temave madhore - vdekja, dashuria, frika - dhe njëherësh thelbësisht i lidhur me detajet më intime të jetës si e tillë, Beteja ime është tashmë e pranuar unanirnisht nga mbarë kritika botërore si vepër fundamentale e letërsisë bashkëkohore.

REVIEWS

`Mendimit artistik të Knausgaardit është mrekullisht e pamundur t'i vish frerë'

-FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG

`Kaq i gjallë Knausgaard është tepër i ngjeshur dhe i ndershëm në prozën e vet dhe as nuk trembet të shpaIlë me sa i ha zëri angështitë e kësaj bote. Ai kërkon nga ne ta jetojmë të zakonshmen e jetës e cila ndonjëherë është vizionare, ndonjëherë është banale dhe ndonjëherë e çastit, por e gjitha mëshon të zakonshmes, sepse ajo ndodh në kursin e jetës dhe ndodh në forma të shumëllojta, për secilin nga ne ...Ka diçka fuqimisht të pashterrshme në prozën e Knausgaardit.'

-JAMES WOOD, NEW YORKER

`Midis Proustit edhe pyjeve të mëdhenj ky roman i Knausgaardit .. si graniti, i përpiktë dhe i fuqishëm. Më i vërtetë se vetë realiteti'

-LA REPUBBL1CA

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe524
ISBN9789928323019
V. Bot2020
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiDurim Taçi
RomanSagë&Histori