Tregim & Novelë Ka 224 libra.

për faqe
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  “LUTJE DETIT” një botim i shumëpritur nga Khaled Hosseini botuar njëkohësisht si në SHBA ashtu edhe në Shqipëri. Dëshpërim i paimagjinueshëm, - borxhi i Khaled Hosseinit ndaj djalit sirian Alan Kurdi.Një libër për të gjitha moshat, për ata që përpiqen të gjejnë një vend, një strehë pa luftë në botë. Ky tregim poetik i rrëfyer me shumë intensitet dhe...

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  400 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim janë përfshirë dymbëdhjetë tregime, që u përgjigjen dymbëdhjetë kryeveprave të kolosit të letërsisë angleze, Shekspirit. Lexuesit e rinj do të familjarizohen me përmbajtjen e këtyre veprave dhe kur të rriten, do të shijojnë më mirë veprat origjinale.

  400 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Siç ka deklaruar në mënyrë eksplicite vetë Pirandeloja, ai dëshiron të jetë një shkrimtar jo i fjalëve, por i gjërave.Ky vëllim përmban disa nga novelat dhe tregimet më tërheqëse të këtij autori, te të cilat lexuesi ynë do të gjejë forcën e fjalës artistike dhe humanizmin e shkrimtarit.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Leksionet e Calvino-s, teoricienit dhe rrëfimtarit të shkëlqyer, përbëjnë testamentin e tij të ndritur letrar. Askush nuk i ka nxjerrë më mirë në pah vlerat e Italo Calvino-s, këtij gjeniu kaq të talentuar e mendjemprehtë italian, sesa vetë ai, përmes këtyre meditimeve mbi artin e të shkruarit. 

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Në këtë vëllim janë zgjedhur me kujdes disa nga tregimet dhe novelat më të bukura të shkrimtarit të madh francez, si Motrat Rondoli, E vdekura, Horla, Endacaku, Dhoma 11, Gruaja ime, Zonja Herme, Dora rrjepacake etj. Kjo përmbledhje vjen në shqip nga dora mjeshtërore e Nasi Lerës.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  350 Lekë Në stok

  Ky libër është sprova e parë e autorit me tregime të shkurtra. Ai përfshin 100 tregime të shkruar ndjeshmë që mbajnë ngeshëm interesin e lexuesit.

  350 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Ashtu si Lao Tze, i cili për të takuar të vërtetën kërkoi të mërthente rrënjët e dritës, Rovena Grishaj kërkon të kapë, mbërthejë rrënjët e dhimbjes, e cila në këtë rast nuk është gjë tjetër veçse vetë drita, dhe pse në nënvetëdijen e saj ajo është më e vetëdijshme se nëse kjo do të ndodhtë, atij çasti e mbrapa dhimbja nuk do të ekzistojë. Me pak fjalë,...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok
  I ri

  Oneda ka studiuar për arkitekturë në Politeknikun e Milaos por njëherësh ka studiuar dhe është e pasionuar pas pianos dhe muzikës klasike. Ky kombinim pasionesh, gërshetuar me ndjeshmërinë dhe reflektimet e saj për botën e kanë çuar drejt artit të fjalës, si një gërshetim mes fjalës dhe tingullit, në një frymë të vetme. Ky vëllim me poezi dhe proza të...

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok
  I ri

  “Në katin e tretë nuk troket askush” është libri me tregime i autorit Kliton Nesturi, që sapo ka dalë në libraritë e vendit. Mund të themi pa asnjë hezitim që është libri i tij më i mirë në gjininë e tregimit, por gjithashtu është edhe një pasurim të letërsisë shqipe me një botim cilësor.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Mbresëlënës, me dialogë inteligjentë dhe me shije. Humori ku do të qeshni me të madhe ndërthuret me hidhërimin e thellë. Proza e Green-it është marramendëse - nga zhargoni gazmor dhe intelektual, tek filozofitë komplekse apo vëzhgimet dhe të vërtetat shokuese. SLJ (School Library Journal)

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Në stok

  Ky është vëllimi ku Kujtim Dashi shfaq majën e tij si tregimtar duke sjellë një përmasë të fortë biografike. Ky libër është dedikim të babain e tij, duke sjellë njëherësh edhe një reflektim të rrallë për raportet mes brezave

  500 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Ky është vëllimi i tretë me tregime i Kujtim Dashit, ky shfaqet përmasa e plotë si tregimtar. Janë 15 tregime ku realiteti vjen me ngjyresa të reja, plot humor, ironi dhe sarkazëm, i rrokur mjeshtrisht nga autori

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Ky është vëllimi i dytë i Kujtim Dashit si tregimtar, ku shfaqet me rritje të ndjeshme të teknikave rrëfimtare, dhe me mprehtësi për kapjen e temave kyçe që dëshmojnë tiparet e këtij realiteti në krizë

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  250 Lekë Në stok

  Këtu sillen episode jete, momente reflektimi, dhe fragmente që flasin për një realitet që vuan në tranzicion, në kërkim të vetvetes. Këto çaste kap tregimi i shkurtër i Kujtim Dashit. Duke qenë ndër vëllimet e para, Dashi jep shenjat e një tregimtari me vlera në letrat bashkëkohore

  250 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Tregimtari Kujtim Dashi i beson shumë realitetit. Fantazia e jetës është më e madhja dhe për të. Ai duket sikur këput copa jete, të vetes dhe të tjerëve, por duke ndjerë dhëmbje të njëllojta. Këtu vjen realiteti nga provinca në metropol, përshkruar me një ironi të hollë, e cila është një dukuri tipike për letërsinë e ditëve tona

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Në stok

  Tregimet e këtij libri ngjajnë si kapitujt e një romani me theks të dukshëm social, me kumte të drejtpërdrejta. Stili i zhdërvjelltë, fraza të sigurtë, dialogu me vend, përshkrimi sarkastik i rrethanve, ku ndjehet ironia e thellë e autorit për bartësin e së keqes, janë disa nga tiparet më esenciale të prozës së këtij autori

  300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  480 Lekë 600 Lekë -20% Në stok

  Vëllimi me tregime dhe novela “Pesë yje mbi mjerim”, shënon një arritje të re dhe e vendos autorin, prozatorin e njohur Kujtim Dashi, midis atyre autorëve që i kanë sjellë vlera dhe risi letërsisë bashkëkohore shqiptare. Shkrimtari ka pasqyruar me realizëm jetën shoqërore duke e sjellë të djeshmen, por edhe realitetin e sotëm pa zbukurime artificiale,...

  480 Lekë
  600 Lekë -20%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Kujtim Dashi vjen me vëllimin e ri me tregime, ku shfaqen vlerat më të spikatura nga ky autor.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është libri i parë në shqip i Maxim Osipov, i vlerësuar si Çehovi i ditëve tona. Ai është kardiolog me profesion, por përmes artit ka arritur që të bëjë kirurgjinë e mendjes njerëzore, të jetës në ditët tona, duke na sjellë një koleksion në prozën e shkurtër i vlerësuar jashtëzakonisht në Rusi dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Ky është libri i parë në shqip i Maxim Osipov, i vlerësuar si Çehovi i ditëve tona. Ai është kardiolog me profesion, por përmes artit ka arritur që të bëjë kirurgjinë e mendjes njerëzore, të jetës në ditët tona, duke na sjellë një koleksion në prozën e shkurtër i vlerësuar jashtëzakonisht në Rusi dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Në stok

  Një përmbledhje e veprës së Jusuf Gëvallës. Kjo përmbledhje përfshin poezi, prozë, publicistikë.

  2 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Autori rrëfen jetën e banorëve të Vajazanit, në veçanti për Xhezairin Gjikën, rrëfimi mbi të është realizuar prej tre kënde të ndryshme këndvështrimi. Xhezairi duke veçuar disa nga çastet kyçe të jetës së vet, hedh dritë të fuqishme mbi esencën e raporteve ndërnjerëzore dhe ambientit. Rrëfimi bëhet në dy linja: Në përjetimet e drejtpërdrejta të tij dhe...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok
  I ri

  Kjo përmbledhje e shënjuar nga një rrëfimtari e zhdërvjelltë, me stil minimalist, në formë bashkëbisedimi dhe, njëkohësisht, e parë nga një këndvështrim i hollë i mënyrës se si njerëzit komunikojnë në të vërtetë, është kthyer shumë shpejt në një nga veprat më me ndikim në letërsinë moderne.

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ai është një botë idesh të qarta, të dëlira dhe njëherësh të pazakonta që...Janë shprehur në fjalë me një drejtpërdrejtësi dhe përkorje të shkëlqyer .[Ai] qe tregimtar madhështor.Ne i lexojmë tregimet e Borhesit me kërshërinë hipnotike me të cilën lexojmë zakonisht prozën policore... -Mario Vargas Llosa

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ky libër është një përmbledhje tregimesh që rrëfejnë për të kaluarën dhe aktualitetin shqiptar, me një gjuhë të pastër dhe me një stil të pasur. Pjesa më e madhe e librit është novela “Muzikantët”, nga e ka marrë edhe titullin vepra, ndërsa tregimet e tjera janë: “Loja”, “Unaza”, “Pema në mes të sheshit” dhe “Të nesërmen e barbarëve”.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Lumturi? Tej mase lumturi? Në vrasjen e trefishtë te “Dimensione” apo në atë të “Radikale të lira”? Lumturia në këto nëntë tregime të Alice Munro qëndron në një fuqi të padëgjuar krijimi, në forcën e mosparagjykimit dhe lirisë që të jep pleqëria, kur mund të shohësh gjithnjë e më thellë puseve të jetës tënde. E nëse pastaj lumturia tejkalohet, mbesin...

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  Përmbledhja me tregime të zgjedhura nga autorë të shquar, si: Alice Munro, Margaret Atwood, Joyce Carol Oates dhe Hart Wegner, synon të sjellë në vëmendjen e lexuesit një letërsi cilësore.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Në stok

  Michael Kohlmeir rrefen me pasion 11 drama te Shekspirit - duke filluar me "Makbethin", tragjedite e pergjakshme te forces se imagjinares, pastaj "Endrrat e nje nate vere", perralla me magjike e letersise boterore, dhe "Otello", shkolla e intriganteve, deri tek skandali ne oborrin e Danimarkes, "Hamleti" e cila pas 400 vitesh eshte drama me e mahnitshme e...

  600 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  200 Lekë Në stok

  Ky liber eshte nje eksperiment letrar pasi te gjitha tragjedite e Shekspirit jane te ritreguara ne formen e tregimit

  200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok
  I ri

  “Njerëzit vdesin të premten” janë një tufë tregimesh ku dramatikja dhe komikoja, ndërthurur në një estetikë të absurdes, duan të ushqejnë njëra-tjetrën.

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 224 libra