I ri E puthura Shiko më të madhe

E puthura

Andon Andoni A-007633

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Andon Andoni, vijues i nje tradite letrare te themeluar nga Dritero Agolli, Teodor Laci, Skender Rusi dhe Sotir Andoni, rikthehet per lexuesit me nje vellim me tregime, i cili e befason lexuesin me menyren e rrefimit, lenden qe rrok dhe elemente te tjera te zhanrit te prozes se shkurter

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Naimi
ISBN9789928234742

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Autori i këtij libri me tregime mund të konsiderohet jo vetëm një vijues i denjë i “shkollës letrare” të Devollit, prej së cilës studiuesit e historisë së letërsisë kanë përveçuar emrat e Dritëro Agollit, Teodor Laços, Skënder Rusit, Sotir Andonit, por, falë edhe avantazhit të atij që vjen pas dhe në një kohë me më shumë liri, rrëfimi i tij artistik vazhdon të rrisë interesin e lexuesit.

“E puthura” e re e Andon Andonit (kështu titullohet libri i radhës), ashtu si prozat e mëparshme të këtij autori, nuk e kanë magjinë te teknikat e gjuhës apo metaforat. Ndryshe nga shkrimtarë të tjerë, ai duket sikur nuk e sheh të nevojshme të shpikë as subjekte, as personazhe dhe as fabula.

Pasaporta e personazheve, lënda e parë dhe dekori i tregimeve të tij pothuaj dihet paraprakisht: Devolli dhe devollinjtë. Me fjalë të tjera, i mjafton “katundi” i tij për të bërë letërsi qytetare, pra, letërsi përtej kufijve dhe kufizimeve gjeografike.

Me Andonin ndodh ai proces që ndodh me verën para se ajo të behet gati e të serviret në tavolinë; fermentimi. Dhe ky proces kërkon mjeshtëri që nuk e zotëron kushdo. Tregimet e këtij shkrimtari të lënë shijen e një vere të mirë, të këndshme; të bëjnë të duash dhe të të duan.

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe296
ISBN9789928234742
RedaktoriNaim Zoto
V. Bot2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë